właściwości zdrowotne pilatesu
Fot. Pexels.com

Pilates stał się popularną formą aktywności fizycznej, którą można wykonywać we własnym domu bez zbędnych przyrządów do ćwiczeń. Choć kojarzy się głównie z płcią żeńską, to jest on również preferowany dla mężczyzn, chcących zadbać o całościowy rozwój ciała. W trakcie wykonywania treningu nie jest wymagana żadna wiedza praktyczna ani wysoki poziom zaawansowania. Zacząć ćwiczyć można w każdym wieku. Regularna wykonywana aktywność z czasem przynosi wiele korzyści dla zdrowia.

Czym jest pilates?

Pilates można zaliczyć do ćwiczeń o charakterze uniwersalnym, ponieważ łączy w sobie elementy różnych aktywności fizycznych, takich jak joga, gimnastyka, ćwiczenia siłowe czy stretching, które angażują wszystkie partie ciała. Dzięki holistycznemu mechanizmowi działania pilates rozwija całe ciało, poprawia postawę, zwiększa elastyczność oraz rozciąganie mięśni, zwłaszcza tych głębokich. Aktywność fizyczną można przyrównać do kalisteniki, polegającej na wykonywaniu szeregu ćwiczeń, które wykorzystują jedynie własną masę ciała. Mimo że pilates ma wiele zdrowotnych korzyści dla zdrowia, to wciąż jest niedoceniany wśród wielu sportowców. Niemniej warto włączyć jego elementy do programu treningowego.

właściwości zdrowotne pilatesu
Fot. Pexels.com

Zalety pilatesu dla zdrowia

Pilates ma szereg właściwości zdrowotnych, dzięki czemu zyskuje popularność również wśród młodych osób. Dzięki połączeniu wielu rodzajów aktywności fizycznej harmonijnie wpływa na ogólną sprawność i kondycję organizmu, rozwija poszczególne partie mięśniowe, zwłaszcza te głębokie oraz koryguje wady postawy. Zalety pilatesu dla zdrowia są potwierdzone badaniami naukowymi, a regularne ćwiczenia zalecane przez lekarzy w ramach procesu rekonwalescencji.

Redukcja stresu

Zalety pilatesu pomagają skutecznie redukować stres, którego chroniczne utrzymywanie się w organizmie jest przyczyną wielu chorób. W trakcie wykonywanego treningi następuje wzmożona produkcja endorfin, czyli hormonów szczęścia, które wpływają na lepsze samopoczucie. Włączenie go do codziennej aktywności sprawia, że w ciągu dnia ma się więcej energii do działania oraz dopisuje lepszy humor. Pilates dzięki działaniom euforycznym jest skutecznym sposobem w walce ze stanami depresyjnymi, które jak powszechnie wiadomo, mogą w ostrej fazie choroby powodować myśli samobójcze.

Korygowanie wad postawy

Wady postawy należą do jednych z najbardziej dokuczliwych urazów. Zalety pilatesu również i w tym aspekcie mogą zdziałać naprawdę wiele. Regularne ćwiczenia angażujące mięśnie kręgosłupa korzystnie wpływają na niwelowanie krzywizn powstałych w trakcie dorastania oraz łagodzą ból, zwłaszcza w odcinku biodrowo-lędźwiowym. Pilates opiera się również na ruchach stabilizacyjnych, które wzmacniają miednicę odpowiedzialną za utrzymywanie górnej części ciała w pozycji pionowej.

właściwości zdrowotne pilatesu
Fot. Pexels.com

Ulepszenie krążenia

Zalety pilatesu mają przełożenie na poprawę krążenia krwi. Występujące anomalia w tej sferze, mogą być przyczyną wielu poważnych chorób serca, które w starszym wieku stanowią często zagrożenie dla życia i zdrowia. Regularne ćwiczenia, wykorzystujące elementy jogi statycznej w połączeniu z sesjami oddechowymi pozwolą obniżyć tętno, tym samym wpływając na lepszy transport tlenu w komórkach krwionośnych. Pilates w tym aspekcie stanowi ważny środek profilaktyki zdrowotnej, dlatego warto przynajmniej 2 dni w tygodniu poświęcić 30 minut na trening.

Większy zakres ruchu w stawach

Jak już wspomniano, pilates angażuje całe ciało dzięki uniwersalnemu połączeniu wielu rodzajów aktywności fizycznej. Kluczową rolę w zwiększaniu elastyczności mięśni oraz zakresu ruchu w stawach odgrywa stretching. To dzięki jego właściwościom regeneracyjnym ludzkie ciało dochodzi do siebie po intensywnym treningu. Zalety pilatesu korzystnie wpływają na poszczególne miejsca zgięcia, polepszając ich ruchomość, co ma z kolei przełożenie na rozwój całego ciała i dokonywanie większych postępów w treningach.

Wzmacnianie mięśni głębokich

Pilates wzmacnia mięśnie głębokie, które są najważniejszym elementem odpowiadającym za prawidłową stabilizację całej sylwetki oraz utrzymanie narządów wewnętrznych w dobrym stanie i miejscu. Ten rodzaj umięśnienia odgrywa ważną rolę podczas zarówno ruchów statycznych, jak i dynamicznych. Dlatego ważne jest ich nieustanne wzmacnianie, a takie możliwości dają zalety pilatesu.

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here