Źródła braku pewności siebie
Fot. Pexels.cpm

Pewność siebie jest jedną z cech, która buduje nasze poczucie własnej wartości. Często jej brak jest przejawem zaburzeń depresyjnych lub wynika z problemów osobistych. Zazwyczaj dążymy do tego, aby dobrze czuć się we własnej skórze, dlatego pewność siebie jest bardzo ważnym elementem warunkującym ogólne samopoczucie i zdrowie psychiczne. Poznaj 5 sposobów, dzięki którym ją zbudujesz.

Czym jest pewność siebie?

Najogólniej rzecz ujmując, pewność siebie jest cechą osobowości, którą posiada każdy z nas. Wiąże się ściśle z wiarą we własne możliwości oraz szacunkiem do swojej osoby. Nie da się bowiem być pewnym siebie, nie mając do siebie żadnego szacunku, nie kochając i troszcząc się o swoje dobro. Z kolei wiara i poczucie sprawstwa nadają odpowiedni kierunek naszym działaniom, co w istocie wpływa na to, że czujemy się dobrze w relacji z samym sobą. Natomiast, jeśli występuje u nas brak pewności siebie, jest to bardzo niepokojący sygnał mówiący o tym, że z naszym zdrowiem psychicznym może nie być najlepiej. Wówczas, aby odzyskać tę cechę, należy zidentyfikować wszelkie źródła zaburzonej interakcji z własnym sobą oraz poszukać dla siebie pomocy.

Źródła braku pewności siebie
Fot. Pexels.com

Źródła braku pewności siebie

Pewność siebie towarzyszy nam w codziennym życiu. Jest siłą naszego charakteru. Ujawnia się w różnych sytuacjach, związanych z budowaniem relacji społecznych z innymi ludźmi oraz w sferze zawodowej. Brak pewności siebie powoduje, że nasza samoocena jest znacznie niższa. Odnosząc porażkę na różnym polu, uważamy siebie za mniej wartościowych od innych. Jej źródeł można szukać zarówno w przeszłości, jak i w teraźniejszości. Głównie to nasze doświadczenia, traumatyczne przeżycia z okresu dzieciństwa warunkują nasze poczucie pewności siebie. Najczęściej, jako jedną z przyczyn zaburzonej relacji z samym sobą wymienia się dom rodzinny. Zwłaszcza emocjonalne zaniedbanie lub przemoc ze strony rodziców powoduje, że jako dorośli czujemy się gorsi, przez co nasza pewność siebie jest bardzo niska. Świadomość wpływu środowiska rodzinnego na zachowanie jest bardzo ważna. To dzięki niej jesteśmy w stanie bardziej dbać o siebie i właściwie szukać pomocy.

Sposoby na budowanie pewności siebie

Brak pewności siebie nie jest cechą stałą. Można nad nią pracować, tak, jak nad innymi aspektami naszego charakteru. Poczucie własnej wartości zmienia się w zależności od tego, czego doświadczamy w codziennym życiu. Przedstawiamy 5 sposobów, które dotyczą tego, jak budować pewność siebie.

  1. Pomyśl o terapii

Zdarza się, że źródło naszych problemów jest głębsze, niż sądzimy, a brak pewności siebie mocno wpływa na niską samoocenę. Wówczas możemy czuć się zupełnie bezsilni i zatracać się w poczuciu samotności. Jeśli mamy na koncie traumatyczne przeżycia, które mają duże przełożenie na naszą pewność siebie, warto pomyśleć o poszukaniu specjalistycznej, psychologicznej pomocy. Terapia może okazać się zbawienna i pozwoli nam odzyskać wiarę we własne możliwości.

  1.  Porzuć perfekcjonizm

Nikt nie jest idealny, pamiętaj o tym! Pewność siebie niekiedy wymaga od nas stawiania sobie wysoko poprzeczki. Zazwyczaj chcemy osiągnąć wiele, nie mając na tyle siły i możliwości. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie musimy być idealni i najlepsi we wszystkim. Ważne, abyśmy czuli się dobrze we własnej skórze, pozwolili sobie na błędy, akceptowali oraz kochali sami siebie. Sposoby budowania pewności siebie odnoszą się również do porzucenia perfekcjonizmu, wyznaczania realnych celów do zrealizowania oraz zaakceptowania siebie takimi, jakimi jesteśmy.

Źródła braku pewności siebie
Fot. Pexels.com
  1. Myśl pozytywnie

Pozytywne myślenie sprawia, że trudność do pokonania nie wydaje się tak duża, jak na samym początku. Odpowiednie nastawienie do sytuacji naprawdę może zdziałać wiele. Przede wszystkim wpływa potęgująco na naszą motywację do działania oraz sprawia, że pomysły rozwiązania danej sytuacji same przychodzą nam do głowy. Z każdym powodzeniem nasza pewność siebie wzrasta. Warto więc docenić wpływ pozytywnego myślenia.

  1. Pogódź się z przeszłością

To, że mamy niskie poczucie pewności siebie nie oznacza, że jesteśmy mniej wartościowi od innych. Ważnym etapem w procesie budowania poczucia własnej wartości jest pogodzenie się z przeszłością. Prawda jest taka, że jako dzieci, nie mieliśmy wpływu na większość sytuacji, ani na decyzje i postępowanie naszych rodziców. Jedyne, na co mamy realny wpływ, to na swoje obecne życie i pewność siebie. Dlatego tak ważne są sposoby budowania pewności siebie, które kładą nacisk na pogodzenie się z przeszłością.

  1. Rób to co kochasz

Ważne też jest to, aby postępować w zgodzie z samym sobą. Warto mieć jakieś pasje, które nadają sens naszym działaniom, ponieważ, robiąc to, co kochamy, budujemy swoją pewność siebie. Dzięki temu dbamy również o własny komfort psychiczny. Robienie tego, co kochamy, jest bardzo konstruktywnym sposobem na to, jak budować pewność siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here