Rzucanie palenia dla wielu osób jest żmudnym procesem, który nie zawsze kończy się sukcesem. Nie łatwo jest pozbyć się drażliwego nałogu, kiedy żyjemy w ciągłym stresie. Najczęściej palenie papierosów stanowi sposób na odreagowanie napięć towarzyszących w ciągu dnia. Niestety, podobnie, jak w przypadku innych nałogów, ciężko się go pozbyć. Przedstawiamy sprawdzone na to sposoby, dzięki którym raz na zawsze można pozbyć się uciążliwego złego nawyku.
Następstwa palenia papierosów
Palenie papierosów niesie za sobą wiele negatywnych następstw. Skutki tego wyjątkowo uciążliwego nałogu bardzo niekorzystnie wpływają na zdrowie. Przede wszystkim sprzyjają rozwojowi schorzeń płuc, co w wielu przypadkach zwiększa ryzyko powstania zmian nowotworowych. Palenie papierosów może także prowadzić do choroby wieńcowej, ponieważ paląc, dostarcza się do komórek krwionośnych znacznie mniej tlenu, przez co są one mniej dotlenione. Innym następstwem, często wymienianym w mediach, są zaburzenia erekcji u mężczyzn, co przekłada się również na słabszą sprawność w łóżku. Ponadto miesięczny koszt przeznaczony na nałóg jest dość spory, co z pewnością można odczuć po portfelu. Wśród innych negatywnych skutków, można wymienić: zaburzenia snu, depresję, próchnica zębów, przedwczesne poronienia oraz słaba odporność organizmu. Rzucanie palenia papierosów zmniejsza ryzyko wystąpienia wymienionych następstw, co ważne jest w kontekście zachowania dobrego zdrowia.
Dlaczego warto nie palić?
Według przeprowadzonego sondażu przez Centrum Badania Opinii Publicznych w Polsce 26% dorosłych Polaków pali regularnie papierosy. Liczba ta nie wydaje się tak duża, jak można by przypuszczać. Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że statystyki nie obejmują młodzieży w wieku szkolnym, a właśnie w tym okresie sporo nastolatków zaczyna palić, co w wielu przypadkach kończy się nałogiem w dorosłym życiu. Rzucanie palenia papierosów daje wiele korzyści. W trosce o zdrowie warto rozważyć zerwanie z nałogiem raz na zawsze. Decydując się na to, nie tylko poprawia się ogólna kondycja organizmu, ale również samopoczucie. Ponadto polepsza się krążenie, zmniejszając przy tym ryzyko powstawania zatorów płuc. Rzucanie palenia papierosów przekłada się na stan uzębienia, dzięki czemu lepiej można poradzić sobie z próchnicą. Przestając palić, nie zatruwamy także bliskich, którzy w ramach naszego nałogu stają się biernymi palaczami. Co więcej, przestając kupować paczkę papierosów dziennie, wydajemy znacznie mniej pieniędzy, które można przeznaczyć na weekendowy wypad w góry z rodziną. Jak widać, korzyści z zerwania z uciążliwym nałogiem są cenne dla zdrowia i dla bliskich.
Jak rzucić palenie?
Zrywanie z nałogiem jest procesem żmudnym i dość złożonym. Złego nawyku nie jest tak łatwo pozbyć się ot tak. Wiele osób szuka w Internecie informacji o tym, jak rzucić palenie papierosów. Niektórzy wielokrotnie próbowali różnych metod, jednak nie przynosiły one pożądanych rezultatów. Przedstawiamy sprawdzone sposoby, dzięki którym wielu Polakom udało się raz na zawsze skończyć z tym nałogiem.
Zacznij uprawiać sport
Sport jest świetnym sposobem na to, aby raz na zawsze rzucić palenie papierosów. Wiele osób, próbujących skutecznie zerwać z nałogiem obawia się, że po tym zaczną tyć. Zamiast zapalić, można wyjść biegać. Regularna aktywność fizyczna jest dowodem na to, że wcale nie musi tak być! Uprawianie sportu zapewnia lepsze zdrowie organizmu oraz stanowi świetny zamiennik. Jest to konstruktywny sposób na odreagowanie wszelkich napięć, dzięki czemu poprawia się nasza kondycja psychiczna. Rzucanie palenia papierosów poprzez sport jest jednym z bardziej skutecznych metod.
Udaj się do specjalisty
Nie wszyscy jednak mają predyspozycje do uprawiania sportu. Wówczas okazuje się on mało praktycznym sposobem na zerwanie z nałogiem. Wówczas udanie się do specjalisty może okazać się sprawdzoną metodą na to, jak rzucić palenie papierosów. Jeśli stan zdrowia nie pozwala na regularną aktywność fizyczną, można wspomagać się środkami farmakologicznymi, które skutecznie zmniejszają odczucie głodu nikotynowego.
Korzystaj z technik relaksacyjnych
Palenie papierosów kojarzy nam się przede wszystkim ze stresem. Po doświadczeniu jakiegoś napięcia, w pierwszej kolejności sięgamy po tytoń. Nikotyna jest substancją, która silnie uzależnia psychicznie. Jeśli stres sjest główną przyczyną sięgania po papierosy, warto skorzystać z technik relaksacyjnych, medytacji czy jogi, które w połączeniu z ćwiczeniami oddechowymi skutecznie redukują napięcia. Wówczas rzucanie palenia papierosów korzystnie wpłynie na zdrowie.