Czym są zdrowe nawyki?
Fot. Unsplash.com

Działając w nieustannym natłoku obowiązków, stresie i szybkim tempie życia, brakuje niekiedy czasu na solidny wypoczynek. Organizm atakowany jest niezliczoną ilością różnych bodźców zewnętrznych, przez co z czasem może pojawić się przemęczenie. Wówczas łatwo wpaść w złe nawyki, które jeszcze bardziej obciążają ciało i umysł. Poznaj 5 zdrowych nawyków, które usprawnią twoje dotychczasowe życie.

Czym są zdrowe nawyki?

Zdrowe nawyki to nic innego jak konstruktywne schematy zachowań, dzięki którym można zadbać o dobre zdrowie. Dotyczą wszystkich sfer funkcjonowania, a ich efektem jest lepsze samopoczucie, zdrowie psychiczne oraz stabilna samoocena. Zdrowe nawyki pomagają zrealizować określone cele i zmienić dotychczasowy tryb życia na bardziej aktywny i satysfakcjonujący. Dzięki nim można raz na zawsze zerwać z nałogiem, zwalczyć prokrastynację czy zadbać o swoje zdrowie.

Najważniejsze – motywacja!

Łatwo powiedzieć komuś: zmień się! W rzeczywistości nie jest to takie proste, gdyż porzucenie złych nawyków kosztuje sporo sił i energii. Zmiana jest procesem, który wymaga zajrzenia w głąb siebie, przyjrzenia się dotychczasowemu życiu, odnalezienie głównego źródła problemów oraz, co wydaje się najważniejsze, motywacji i wytrwałości w realizacji celów. Zdrowe nawyki również wiążą się z umiejętnością krytycznego myślenia oraz porzuceniem dotychczasowych destrukcyjnych schematów zachowań. Dlatego niezmiernie ważna jest motywacja, która popycha w stronę wyznaczonej drogi, nie pozwalając z niej zbaczać.

Czym są zdrowe nawyki?
Fot. Unsplash.com

Zdrowe nawyki drogą do osiągnięcia sukcesu

Redukcja złych nawyków i zastąpienie ich dobrymi schematami zachowań przynosi wiele rezultatów. Nie musi to być radykalna zmiana światopoglądu, systemu wartości i przekonań, ale stopniowy, zaplanowany proces. Zdrowe nawyki są konsekwencją pracy nad swoimi wadami oraz słabościami. Nieustanne dążenie do odniesienia sukcesu w danej dziedzinie życia nie będzie skuteczne bez zmiany dotychczasowego trybu życia. To właśnie zdrowe nawyki są jednym ze środków, niezbędnych do realizacji określonych celów.

5 zdrowych nawyków

Wymienione zdrowe nawyki pomogą w realizacji określonych celów, znacznie polepszając dotychczasowe życie. Można je potraktować jako wskazówki i inspirację do dalszych zmian w określonych obszarach funkcjonowania.

  1. Wysypiaj się

Sen jest bardzo ważny w procesie regeneracji organizmu. W jego trakcie odpoczywa zarówno ciało, jak i umysł, pozbywając się napięć oraz toksyn. Jest to najprzyjemniejszy zdrowy nawyk, od którego warto zacząć. Zbyt mała ilość godzin przeznaczonych na wyspanie się może w konsekwencji prowadzić do zaburzeń na tym tle oraz potęgować uczucie zmęczenia. Optymalnie, w ciągu doby powinno się spać średnio od 7 do 8 godzin.

  1. Spędzaj czas z bliskimi

Kolejny zdrowy nawyk, dzięki któremu życie staje się bardziej wartościowe. Posiadanie przy sobie bliskich przyjaciół, dbanie o relacje, wspólne spędzanie czasu jest ważne z wielu powodów. Przede wszystkim troszcząc się o innych, ważnych ludzi wokół siebie, budujemy tym samym system wsparcia psychicznego. Wówczas w sytuacjach kryzysowych, mamy tę świadomość, że zawsze możemy liczyć na bliskie osoby. Ponadto spędzanie czasu z przyjaciółmi dostarcza wielu wspaniałych chwil i energii do dalszych działań. Warto mieć w swoim otoczeniu wartościowych ludzi.

Czym są zdrowe nawyki?
Fot. Unsplash.com
  1. Zdrowo się odżywiaj

Zdrowe nawyki kojarzą się głównie z odpowiednim odżywianiem. Nic bardziej mylnego. Żyjąc w biegu, często zapomina się o regularnych i bogatych w wartości odżywcze posiłkach. Dlatego czas to zmienić! Zdrowe odżywianie się jest istotnym elementem warunkującym ogólne samopoczucie. Niedobory poszczególnych substancji w organizmie, mogą prowadzić do poważnych chorób układu pokarmowego. Zdrowe nawyki żywieniowe odnoszą się do częstotliwości posiłków, ilości oraz jakości produktów. Przede wszystkim należy jeść mniej, a częściej. Warto również zaraz po przebudzeniu wypić szklankę wody w celu pobudzenia metabolizmu do pracy.

  1. Pamiętaj o aktywności fizycznej

Pozytywny wpływ regularnej aktywności fizycznej jest zbawienny dla ciała, jak i umysłu. Sport pozwala na utrzymanie organizmu w dobrej formie i kondycji oraz jest świetnym sposobem na odreagowanie codziennych napięć i negatywnych emocji. Jest to bardzo dobry, zdrowy nawyk, poprzez który wytwarzają się endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia. Warto wygospodarować 2 lub 3 dni w tygodniu i przeznaczyć je na wybraną aktywność fizyczną.

  1. Planuj określone działania

Planowanie określonych działań jest ważne w procesie realizacji celów. Jest to zdrowy nawyk, który pomaga nam uzyskać pożądane rezultaty, mimo napotykanych po drodze problemów. Czasami warto zaplanować określone czynności i działać zgodnie z wytycznymi. Planowanie pewnych działań uczy umiejętności sprawnej organizacji oraz zarządzania własnym czasem. Jest to przydatna i pożądana umiejętność, zwłaszcza na rynku pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here