Przyczyny stresu
fot. pexels.com

Stres jest nieodzownym towarzyszem naszego życia. Może być związany z pracą, trudną sytuacją rodzinną, materialną czy zdrowotną. Objawia się jako reakcja organizmu na bodźce stresogenne. Wpływa bardzo niekorzystnie, nie tylko na nasze ogólne samopoczucie, ale i na zdrowie fizyczne. Może być jedną z przyczyn różnych dolegliwości somatycznych. Jak sobie radzić ze stresem? Przedstawiamy 5 sposobów, które skutecznie go redukują.   

Czym jest stres?

Stres jest reakcją organizmu na sytuacje, w których nasze życie i zdrowie zostaje w określonym stopniu zagrożone. Towarzyszy nam w różnych sferach funkcjonowania – szkole, pracy, na studiach, domu czy podczas jakiejś choroby. Z jednej strony stres, wymaga od nas szybkiej adaptacji do warunków wywołanych przez bodźce zewnętrzne, z drugiej motywuje nas i napędza do działania. To, jak odnajdziemy się w danej sytuacji, zależy od wielu czynników. Najważniejsze jest to, jak sobie radzić ze stresem, aby skutecznie go redukować i nauczyć się umiejętnie jemu przeciwdziałać.

Przyczyny stresu

W pierwszej kolejności, aby przyswoić skuteczne sposoby radzenia ze stresem, należy zlokalizować jego źródło i zidentyfikować przyczyny.  Stres może być ulokowany w różnych dziedzinach naszego życia, i to właśnie im wypadałoby się bliżej przyjrzeć. Przyczyn tego nieprzyjemnego stanu emocjonalnego może być wiele. Do każdego przypadku trzeba podejść indywidualnie, ponieważ różnimy się od siebie pod licznymi względami. Każdy z nas reaguje inaczej w zależności od kontekstu sytuacji. Warto więc przyczyny stresu traktować odmiennie w stosunku do osoby. Do najczęstszych przyczyn stresu, należą:

  • Problemy w szkole związane z ekspozycją społeczną i procesem edukacji;
  • Kłopoty finansowe;
  • Trudna sytuacja rodzinna;
  • Utrata pracy;
  • Wysoki poziom kortyzolu.
Przyczyny stresu
Fot. Pexels.com

Sposoby radzenia ze stresem

Przechodzimy do najważniejszego aspektu. Jak sobie radzić ze stresem? Najczęściej, udzielając odpowiedzi na to pytanie, mówi się o szeregu metod i technik, które skutecznie pomagają redukować stres. Poznajmy je.

  1. Sport to zdrowie!

O zaletach płynących z uprawiania sportu można by powiedzieć wiele. Jest on świetnym sposobem na odreagowanie po ciężkim dniu. Wpływa na dobre samopoczucie, dzięki wzmożonej produkcji endorfin w mózgu podczas wykonywanych ćwiczeń. Badania naukowe dowodzą, iż regularna aktywność fizyczna przekłada się nie tylko na naszą kondycję i wysportowaną sylwetkę, ale również na zdrowie psychiczne, dzięki czemu w ciągu dnia mamy więcej energii i dopisuje nam dobry humor. Ponadto z uprawiania danej aktywności fizycznej czerpiemy radość i przyjemność. Sport jest jednym z podstawowych czynników redukujących stres.

  1. Śpij dobrze!

Sposoby radzenia sobie ze stresem odnoszą się także do ilości snu w ciągu doby. Sen jest niezmiernie ważny w procesie regeneracji organizmu. Zbyt mała liczba godzin przeznaczona na niego może potęgować zmęczenie i stres, co z kolei wpływa na nie do końca wydajną pracę naszego układu nerwowego. Wówczas mogą pojawić się trudności z pamięcią i koncentracją, które są niezbędne dla dobrego funkcjonowania w ciągu dnia. Warto wyznaczyć sobie określone godziny do spania, dzięki czemu utrwalamy pewien zdrowy nawyk.

  1. Myśl pozytywnie!

Odpowiednie nastawienie do określonej sytuacji może sprawić, że stres nie wyda się taki duży, jak wcześniej zakładaliśmy. Pozytywne myślenie może zdziałać naprawdę wiele. Przede wszystkim pobudza nas do działania i sprawia, że podczas szukania konkretnych rozwiązań danego problemu, pomysły same wpadają nam do głowy. Oczywiście nie jest to takie proste, bo jak starać się być dobrej myśli, skoro wszystko wokół wiruje i sypie się nam na głowę. Niemniej dobre nastawienie do stresującej sytuacji daje nam olbrzymią przewagę na starcie i w dużym stopniu pomaga wyjść cało z opresji.

Przyczyny stresu
Fot. Pexels.com
  1. Słuchaj muzyki!

Jak radzić sobie ze stresem? – wyjdź na spacer i posłuchaj muzyki! Pewnie słyszeliśmy to nie raz. Ta prosta rada jest niezwykle cenna. Słuchanie muzyki kojąco wpływa na układ nerwowy. Techniki relaksacyjne w połączeniu z dźwiękami natury, odgłosami morza, szumu drzew i innych, pomagają nam się odprężyć i wyciszyć. Również sięganie po ulubione kawałki muzyczne pobudza nas często do działania.

  1. Pomedytuj!

Medytacja, jeśli chodzi o sposoby radzenia ze stresem, jest wykorzystywana zdecydowanie za rzadko. Mało kto wie, iż ta technika ma wiele właściwości uzdrawiających dla naszego ciała i umysłu. Medytacja w połączeniu z relaksacją oraz sesjami oddechowymi uspokaja, oraz skutecznie redukuje stres. Stosowana jest z dużym powodzeniem w leczeniu różnych dolegliwości psychosomatycznych oraz fizycznych. Wystarczy 30 minut regularnej medytacji, abyśmy poczuli się znacznie zdrowsi i silniejsi psychicznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here