Wpływ braku snu na koncentrację
Fot. Pexels.com

Sen jest naturalną, fizjologiczną potrzebą każdego człowieka. Jest on niezbędny w procesie regeneracji organizmu zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Odpowiednia ilość snu pozwala na utrzymanie naszych funkcji życiowych na optymalnym poziomie. Wysypianie się jest jednym z wyznaczników naszego zdrowia. Skutki niewystarczającej ilości snu przez dłuższy okres będą odczuwalne w naszym ogólnym samopoczuciu oraz funkcjonowaniu w ciągu dnia. Warto więc zadbać o dobry sen!

Sen w hierarchii potrzeb

Sen jest fundamentalnym aspektem naszego funkcjonowania, więc jeśli chcemy efektywnie działać w ciągu dnia, musimy zadbać o dobry, zdrowy sen. W latach 40. XX wieku, amerykański psycholog, Abraham Maslow opracował, obowiązującą do dzisiaj, teorię potrzeb w formie piramidy. Fundamentem konstrukcji są potrzeby fizjologiczne człowieka. Należy do nich właśnie sen. Zdaniem wybitnego naukowca, bez zaspokojenia potrzeb niższego rzędu nie będziemy w stanie realizować tych wyższego rzędu. Sen więc leży u podstaw kluczowych funkcji życiowych odpowiadających za funkcjonowanie w różnych sferach. Odpowiednia ilość snu wpływa prozdrowotnie na cały organizm. Liczne badania i testy wskazują na ważność snu dla różnych funkcji psychicznych. Wpływ snu na zdrowie jest więc potwierdzony naukowo i klinicznie.

Zwolnij!

Stale rosnące tempo życia niekiedy zmusza nas do przewartościowania. W wyniku nieustannej pogoni za gromadzeniem dóbr, robieniem kariery, zabieganiem o relacje społeczne, na sen zostaje nam coraz mniej czasu i miejsca w naszym napiętym harmonogramie. Również rozwój technologiczny nie wpływa pozytywnie na spokojny, zdrowy sen. Zamiast spać, część czasu w nocy spędzamy, grając w gry komputerowe czy oglądając filmy. Towarzyszące nam na każdym kroku stres i presja, potęgują dodatkowo uczucie psychicznego zmęczenia. Lekarstwem na te wszystkie dolegliwości jest właśnie zdrowy sen. To dzięki niemu nasz organizm regeneruje się, aby mieć siłę do działania. Dobra rada – zwolnij!

Wpływ braku snu na koncentrację
Fot. Pexels.com

Skutki niewysypiania się

Odpowiednia ilość snu jest ważnym czynnikiem w procesie regeneracji organizmu. Jego niedobór może być brzemienny w skutkach. Nie wysypianie się wpływa na spowolnienie niektórych reakcji psychicznych i ruchowych. Przemęczony i niewyspany umysł nie jest w stanie pracować na wysokich obrotach. Objawia się to w postaci problemów z pamięcią i koncentracją. Będąc niewyspanym, działamy znacznie mniej efektywnie i produktywnie. Brak snu może także powodować niskie samopoczucie, rozdrażnienie i bóle głowy. Mając świadomość zagrożeń dla zdrowia, wynikających z niedoborów, warto potraktować zdrowy sen jako priorytet.

Wpływ snu na zdrowie

Wpływ snu na zdrowie jest ogromny. Sen podtrzymuje inne funkcje życiowe. Odpowiada również za dostarczanie organizmowi energii do działania. Dlatego wysypianie się jest ważne dla naszego funkcjonowania. Długofalowa deprywacja tej potrzeby może w przyszłości skutkować zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwór. Zakłócenie cyklu dobowego negatywnie wpływa również na nasz układ odpornościowy, czyniąc nas podatnymi na infekcje wirusowe.  Niedobór snu w dłuższej perspektywie czasowej może przyczynić się do powstania takich schorzeń jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niedrożność jelit, bezsenność czy spadek libido. Jak widać wpływ snu na zdrowie, ma ogromne znaczenie, a jego negatywne następstwa mogą być przyczyną wielu chorób.

Wpływ braku snu na koncentrację
Fot. Pexels.com

Jak zadbać o zdrowy sen?

Odpowiednia ilość snu sprawia, że organizm jest w stanie funkcjonować na optymalnym poziomie. Aby tak się stało, trzeba zadbać o zdrowy sen. Ilość snu, jaką potrzebujemy, jest sprawą indywidualną. Niektórym wystarczy kilka godzin, a innym kilkanaście. Na jakość wysypiania się wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim warto przeorganizować swoją przestrzeń i tryb życia. Odpowiednio miękkie łóżko, oświetlenie czy wczesna pora zasypiania, mają wpływ na to, czy po przebudzeniu będziemy czuć się wypoczęci, czy wręcz przeciwnie. Na zdrowy sen przełożenie ma nawet odpowiedni strój, który powinien zapewnić nam komfort podczas spania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here