Każdemu z nas czasami po prostu nic się nie chce. Najchętniej słabszy dzień przeleżelibyśmy w łóżku, słuchając muzyki, czy zwyczajnie śpiąc. Nie ma w tym nic złego. Pojedyncze dni warto przeznaczyć na odpoczynek od codziennych obowiązków i się wyciszyć. Jednak problem zaczyna się w momencie, kiedy złe samopoczucie zaczyna utrzymywać się przez dłuższy czas i następuje gwałtowny spadek motywacji do działania. Co w takiej sytuacji zrobić, aby ją przywrócić? Poznaj skuteczne sposoby na jej zwiększenie.
Czym jest motywacja?
Motywacja jest pojęciem pochodzącym z psychologii. Oznacza wewnętrzną gotowość do podjęcia określonych działań, która ujawnia się pod wpływem różnych bodźców, zarówno pochodzących z ciała, jak i z otoczenia. Motywacja nie jest aspektem stałym i zmienia się pod wpływem różnych czynników. Kształtowanie jej jest procesem złożonym i wymaga wielu zmian, aby przynosiła pożądane rezultaty. Wzmacnianie motywacji odbywa się za pomocą określonych technik. Motywacja staje się motorem napędowym określonych działań, rozwija pasje, zainteresowania, wykorzystuje mocne strony człowieka, umiejętności i naturalne predyspozycje.
Jak ją wzmocnić?
Wzmacnianie motywacji jest procesem, do którego trzeba podejść z dużym spokojem. Należy wziąć pod uwagę to, że jej poziom będzie się zmieniać w zależności od naszych doświadczeń, aktualnego stanu zdrowia, obecnej sytuacji materialnej czy wielu innych czynników, na które nie zawsze mamy realny wpływ. Jest to naturalna kolej rzeczy. Jednak w dużej części od naszej chęci i cierpliwości zależy, czy motywacja zostanie zwiększona. Można tego dokonać przy użyciu różnych technik i metod motywacyjnych. Poniżej przedstawiamy sposoby, które dotyczą tego, jak ją wzmocnić.
Wyznaczanie celów
Wyznaczanie celów jest ważnym czynnikiem, od którego może zależeć poziom motywacji. Zbyt wysokie, nieadekwatne do naszych obecnych możliwości i zasobów będą powodować zniechęcenie, a nawet frustrację w przypadku niepowodzenia. Z kolei mało ambitne cele nie wzmocnią motywacji, która pozostanie na tym samym poziomie. Cele, aby oddziaływały na naszą gotowość do działania, powinny być mierzalne, możliwe do zrealizowania oraz odzwierciedlać nasze obecne możliwość, potencjały oraz zasoby. Samo wyznaczanie i posiadanie celów nadaje sens naszym działaniom, przez co motywacja zostaje uruchomiona.
Język korzyści
Język korzyści służy do podkreślenia walorów i wartości obiektów, czynności czy osoby. Warto akcentować plusy danej sytuacji, celu, zadania, dzięki czemu motywacja już na starcie zostanie wzmocniona przez wizję korzyści z osiągniętego celu. Im więcej zalet ma to, do czego się dąży, tym większa motywacja towarzyszy na etapie realizacji.
Wiara w siebie
Wiara w siebie i swoje możliwości jest jednym ze środków do wzmocnienia motywacji. To dzięki niej zyskuje się siłę oraz wytrwałość w dążeniu do realizacji wyznaczonych celów, które sprawiają, że mimo pojawiających się przeszkód po drodze, konsekwentnie idzie się naprzód. Wiara w siebie obejmuje również pozytywne myślenie, dzięki któremu motywacja do działania nie słabnie.
Metoda nagradzania
Innym, dobrym sposobem na wzmocnienie motywacji jest wprowadzenie systemu nagradzania. Za dobrze wykonaną pracę należy się nagroda. Warto przyjąć do siebie tę maksymę i stosować w codziennym życiu. Nie muszą to być wyłącznie materialne formy gratyfikacji, ale również psychologiczne, takie jak pochwały, uznanie czy szacunek. Po pracowitym dniu można zażyć ciepłej kąpieli, wybrać się do kina, poczytać książkę czy po prostu odpocząć. Podczas stosowana nagród jako systemu motywacyjnego należy pamiętać o tym, aby były one adekwatne do rodzaju zrealizowanego celu. W trakcie nagradzania trzeba zachować ostrożność, gdyż istnieje ryzyko uzależnienia od spodziewanej nagrody. Wówczas motywacja może zanikać w momencie jej braku.
Słuchanie muzyki
Warto docenić wpływ muzyki na wzmocnienie motywacji. Utwory muzyczne są nieodłącznym towarzyszem w życiu. Stanowią sposób na wyrażanie emocji i uczuć. Wsłuchując się w teksty poszczególnych piosenek, można utożsamić się z określonymi słowami i znaleźć w nich cząstkę siebie. Motywujące utwory muzyczne sprawiają, że od razu wzbiera się w nas chęć do działania.