Afirmacje a pozytywne myślenie
Fot. Pexels.com

Coraz częściej w kontekście pracy nad sobą mówi się o afirmacji. Dla niektórych jest to istotny sposób na zmianę dotychczasowego życia, dla innych ważne narzędzie do poprawy samooceny, a dla pozostałych są to puste frazesy niemające większego sensu i znaczenia. Jednak ilość wyszukiwania tego hasła w Internecie pokazuje, że coraz więcej osób interesuje się tym zagadnieniem. Czym są afirmacje i do czego są potrzebne?

Czym są afirmacje?

Afirmacje to pojęcie wywodzące się z psychologii. Odnoszą się do przekonań na swój temat, własnych pragnień, marzeń i celów. Obejmują krótkie komunikaty myślowe dotyczące własnej osoby. Polegają na aktywnym powtarzaniu pozytywnych twierdzeń o sobie, które w konsekwencji mają prowadzić do identyfikacji z ich treścią. Tym sposobem afirmacje stają się narzędziem do pracy nad poczuciem własnej wartości, samoakceptacją oraz samooceną. Warto spróbować zastosować je w codziennym funkcjonowaniu.

Afirmacje a pozytywne myślenie
Fot. Pexels.com

Co dają afirmacje?

Afirmacje są niezwykle ważnym narzędziem do zmiany jakości swojego życia. Oddziałują na podświadomość poprzez formułowanie krótkich, pozytywnych opinii dotyczących własnej osoby. Służą do podniesienia jakości życia, zwiększenia poczucia własnej wartości oraz osiągnięcia tego, czego się mocno pragnie. Afirmacje pozwalają na zmianę sposobu myślenia na swój temat poprzez konstruktywny, wewnętrzny dialog. Co więcej, dzięki pozytywnemu myśleniu można zredukować towarzyszące w ciągu dnia napięcia i stres, pozbyć się lęków oraz obaw, a także przyciągać to, co cenne i piękne. Ich siłą napędową jest autosugestia. Dzięki nim można odzyskać wiarę we własne możliwości oraz czerpać radość z życia.

Afirmacje a Prawo Przyciągania

Afirmacje pomagają uzyskać to, o czym się marzy i czego pragnie. Działają podobnie, jak Prawo Przyciągania, które również w ostatnich czasach stało się popularną formą pracy nad sobą. Można powiedzieć, że bezpośrednio odnoszą się do niego, wykorzystując moc sprawczą pozytywnych myśli. Aby Prawo Przyciągania w tym przypadku zadziałało, afirmacje muszą stać się zdrowym nawykiem, powtarzanym każdego dnia.

Afirmacje a pozytywne myślenie

Na afirmacje składają się pozytywne przekonana na temat własnej osoby. Regularnie praktykowane z należytą dbałością i konsekwencją mogą zdziałać naprawdę wiele. Przede wszystkim wspierają pozytywne myślenie, które uwalnia energię i motywację do dalszego działania. Afirmacje opierają się na umiejętności formułowania dobrych opinii na swój temat, czyli uczą tego, jak myśleć pozytywnie i wprowadzać je w codzienne życie.

Afirmacje a pozytywne myślenie
Fot. Pexels.com

Afirmacje a medytacja

Dobrze jest połączyć afirmacje z regularną medytacją, której przypisuje się szereg właściwości leczniczych. Jedna z najstarszych praktyk świata pozwala na zagłębianiu się w myślach na temat swojego życia, co jest niezwykle pożytecznie w procesie tworzenia pozytywnych opinii dotyczących własnej osoby. Praktykując afirmacje, warto wykorzystać do tego medytację albo jogę, która będzie stanowić pomocne narzędzie utrwalające efekty formułowania pozytywnych twierdzeń. Ponadto, poprzez nią można także wzmocnić poczucie wartości, pozbyć się negatywnych myśli, stresu oraz lęków.

Jak praktykować afirmacje?

Afirmacje powinny zaczynać się od rzetelnej analizy własnej osoby. Przed rozpoczęciem praktyki, należy jasno sprecyzować swoje cele, potrzeby, marzenia i pragnienia. Tylko dokładnie określone wartości zwiększają szanse na dokonanie przełomowych zmian w życiu, dzięki czemu będzie można czerpać z niego radość. Jeśli na tym etapie pojawią się problemy, warto skorzystać ze sprawdzonych narzędzi, jak mapa myśli, która pomoże sprawnie sformułować potrzeby. Afirmacje powinny odnosić się do tu i teraz. Tworzone treści dotyczące przekonań o sobie i swoim życiu muszą być w czasie teraźniejszym. Stosując czas przyszły, osłabiamy mocno działanie afirmowania. Formułując pozytywne twierdzenia, należy używać takich określeń, jak: jestem, mam, wyglądam, czuję się czy potrafię. W każdym zdaniu należy mocno akcentować swoją osobę. Afirmacje, aby przyniosły wymarzone rezultaty, muszą być praktykowane każdego dnia. Można je powtarzać codziennie po przebudzeniu się lub w przed zaśnięciem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here