Aranżacja kuchni
Fot. Pexels.com

Aranżacja kuchni stawia domowników przed wieloma wyborami. Zazwyczaj dotyczą one rozmieszczenia mebli, urządzeń AGD, doboru koloru ścian oraz oświetlenia. Pomieszczenie powinno być przede wszystkim przyjazne i komfortowe dla osób z niego korzystających, dlatego tak ważne jest podjęcie przemyślanych decyzji. Głównym dylematem jest wybór pomiędzy osobną kuchnią a aneksem kuchennym, zazwyczaj połączonym z salonem. Dziś przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań, które pomogą zdecydować się na którąś z opcji.

Kuchnia – miejsce zaspokajania potrzeb

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym, chcąc nie chcąc, spędza się sporą ilość czasu w ciągu dnia na przyrządzaniu posiłków. Jest również miejscem gościnnym, w którym można napić się kawy z bliskimi i przeprowadzić pogawędkę. Niekiedy też służy jako przestrzeń do wykonywania pracy zdalnej. Odpowiednia Aranżacja kuchni ma ważne znaczenie w kontekście zaspokajania potrzeb lokatorów. Od jej estetyki i funkcjonalności zależy poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu wszystkich domowników. Osobna kuchnia, odizolowana od pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu, staje się oazą ciszy i spokoju, w której można oddać się swoim kulinarnym zainteresowaniom.

Zalety – Komfort i bezpieczeństwo

Zamknięta, osobna kuchnia to dość konwencjonalne rozwiązanie, zwłaszcza na rynku mieszkań pierwotnych, które ma swoje zalety, jak i wady. Odizolowane pomieszczenie od pozostałych części domu daje poczucie komfortu i przestrzeni. Nie zważając na hałasy w innych strefach mieszkania, można w pełni skupić się na przyrządzaniu ulubionych potraw, mając przy tym pewność, że nikt nie będzie zakłócać tego procesu. Inną zaletą jest zahamowanie rozprzestrzeniania się zapachów w całym domu, które pojawiają się w trakcie gotowania czy smażenia. Podczas czynności kulinarnych wytwarzana jest para wodna, która zwiększa wilgotność powietrza. Osobna kuchnia, zamykana na klucz, pozwala ograniczyć jej emisję w pozostałych pomieszczeniach, co korzystnie wpływa na żywotność sprzętu elektronicznego. Osobna kuchnia jest także dobrym rozwiązaniem w przypadku posiadania dzieci, gdyż można ją zamknąć i ograniczyć dostęp dla krzątających się po całym mieszkaniu maluchów.

Aranżacja kuchni
Fot. Pexels.com

Wady – ograniczony kontakt i bałagan

Osobna kuchnia ma również swoje mankamenty. Przede wszystkim sprawia trudność przemieszczania się domownikom podczas imprezy domowej czy spotkań rodzinnych. Osoba zaangażowana w przyrządzanie posiłków oraz przekąsek ma ograniczony kontakt z pozostałymi uczestnikami, przez co ciężko jest zachować podzielność uwagi. Osobna kuchnia jest miejscem, gdzie ciężko utrzymać porządek z uwagi na dużą częstotliwość korzystania z pomieszczenia w celu przyrządzania codziennych posiłków. Znacznie łatwiej zadbać o czystość, gdy kuchnia staje się integralną częścią innej strefy mieszkania, najczęściej salonu.

Aneks kuchenny – nowoczesna stylizacja

Aneks kuchenny to nowoczesne rozwiązanie spotykane najczęściej w nowych budownictwach oraz apartamentach. Zazwyczaj jest połączony z salonem, stanowiąc otwartą przestrzeń dla wszystkich domowników. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób ceniących sobie dobre relacje z innymi lokatorami oraz wspólne spędzanie czasu podczas przyrządzania posiłków. Na aneks kuchenny decydują się głównie osoby, które mają mały metraż i w ten sposób chcą zaoszczędzić miejsce.

Zalety – oszczędność, przestrzeń i nowoczesność

Aneks kuchenny ma wiele zalet, które przemawiają za jego zastosowaniem. Przede wszystkim jest świetnym sposobem na oszczędność miejsca, gdyż przy jego projektowaniu niewymagane są meble kuchenne. Wolne metry można wówczas przeznaczyć na aranżację salonu. Aneks kuchenny sprawia wrażenie znacznie większej przestrzeni w całym mieszkaniu. Ponadto dobrze urządzony jest odzwierciedleniem nowoczesności i wyczucia estetyki. Dodatkowo połączony z salonem ma nieskrępowany dostęp do naturalnego światła słonecznego, którego brak jest zazwyczaj w oddzielnej kuchni.

Aranżacja kuchni
Fot. Pexels.com

Wady –  porządek, nieprzyjemne zapachy i hałas

Aneks kuchenny ma też wady. W istocie to, co jest zaletą w przypadku posiadania osobnej kuchni, będzie mankamentem w otwartym salonie. Przede wszystkim kwestia nie zawsze przyjemnych zapachów wytwarzanych w trakcie gotowania oraz wilgoci. W takim rozkładzie pomieszczeń ciężko szybko i skutecznie je zneutralizować, a pojawiająca się para wodna może negatywnie wpływać na stan umeblowania. Salon z aneksem kuchennym również wymaga nieustannego utrzymywania porządku. Co więcej, czasami, mając ciężki dzień i potrzebując trochę więcej odpoczynku, ciężko go zaznać w miejscu, w którym przebywa większość domowników.

Co wybrać?

Decydując się na któryś z wariantów, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę metraż całego mieszkania, budżet oraz preferencje i potrzeby wszystkich domowników. Istnieje również możliwość stworzenia półotwartej kuchni, która będzie łączyć zalety obu rozwiązań. Wówczas można wyznaczyć ich umowną granicę stołem barowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here