objawy cery naczynkowej
Fot. Pexels.com

Cera naczynkowa jest utrapieniem dla kobiet. Schorzenie to wymaga dokonywania odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, które mają na celu zapobieganie oraz łagodzenie objawów schorzenia. Niestety na jej pojawienie się nie ma się większego wpływu, ponieważ jest uwarunkowana w znacznym stopniu genetycznie, a fakt, dla niektórych kobiet jest ciężki do przełknięcia. Niemniej, mimo ich wystąpienia, można sobie z nimi radzić, stosując określone, skuteczne metody. Poznaj sprawdzone sposoby i ciesz się lepszym wyglądem swojej cery.

Charakterystyka cery naczynkowej

Cera naczynkowa jest zazwyczaj delikatna, wrażliwa, a przede wszystkim podatna na różnego typu uszkodzenia. Z tego powodu reaguje bardzo gwałtownie na wszelkie oddziaływania czynników zewnętrznych, gdyż naczynia krwionośne są bardzo płytko ukryte pod nią. Komórki krwi są zazwyczaj mało elastyczne, rozszerzone oraz niezbyt głęboko umieszczone pod skórą. Cera naczynkowa jest utrapieniem dla wielu kobiet również z tego względu, gdyż nie jest kompatybilna z kosmetykami, co utrudnia wybór odpowiednich produktów w celu zakrycia niedoskonałości. Co ciekawe, najczęściej występuje u osób, które mają jasną karnację oraz jaśniejszy kolor włosów. Oprócz wysokiej wrażliwości na produkty kosmetyczne źle na nią działają zmiany temperatury, suche lub zimne powietrze, a także klimatyzowane pomieszczenia. Wobec tak wysokiej podatności na liczne bodźce cera naczynkowa jest rudna w terapii oraz profilaktyce.

przejawy cery naczynkowej
Fot. Pexels.com

Przejawy

Cera naczynkowa przejawia się widocznymi pęknięciami i wysuszeniem skóry, a także występowaniem okresowego świądu. Innym objawem mogą być tzw. pajączki, powstałe na skutek trwałego rozszerzenia naczyń krwionośnych w organizmie. Ponadto może pojawić się również rumień, który pokazuje się gwałtownie, po czym z łatwością samoczynnie znika. Można go uznać za pierwszy, poważny sygnał do niepokoju. Charakterystyczne objawy występują najczęściej w okolicach twarzy, czyli czoła, brody, policzek czy nosa. Cera naczynkowa może uaktywniać się już w okresie dzieciństwa, choć wówczas jej przejawy mogą być nieznaczne i bagatelizowane przez rodziców. Warto jednak mieć na uwadze ich pojawianie się oraz szybko reagować w razie zaostrzenia. Natomiast objawy w dorosłym życiu są bardziej intensywne, a na ich gwałtowne występowanie i dokuczliwość wpływ może mieć wiele czynników – promieniowanie słoneczne, nagłe zmiany temperatury, ostre potrawy, chroniczny stres, spożywanie alkoholu, poszczególne leki czy podrażnienia skóry spowodowane kosmetykami, w tym naturalnymi z uwagi na uczulenie na określone substancje.

Jak pielęgnować cerę naczynkową?

Pielęgnacja cery naczynkowej wymaga cierpliwości i dokładności. Nie jest to łatwy proces, gdyż z uwagi na uwarunkowania genetyczne, nie da się wyleczyć wszystkich objawów. Można je jedynie złagodzić lub działać profilaktycznie, zmniejszając częstotliwość ich występowania. Dzięki odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym, przy użyciu specjalnych kosmetyków i preparatów, jest szansa na zachowanie dobrego wyglądu oraz kondycji skóry. Jednak proces pielęgnacji jest zależny od pór roku, gdyż latem zupełnie inaczej trzeba dbać o cerę niż w okresie letnim. Cera naczynkowa powinna być systematycznie, codziennie oczyszczana 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Oczywiście, z uwagi na wysoką wrażliwość skóry na wszelkiego rodzaju bodźce zewnętrzne, należy to robić delikatnie, powoli i dokładnie, aby w trakcie tego procesu jeszcze bardziej jej nie uszkodzić. Oczyszczanie najlepiej wykonywać pod letnią wodą. Następnie należy rozprowadzić na twarzy krem lub balsam nawilżający, który stanowić będzie jednocześnie ochronę na wypadek uszkodzeń i urazów. Cera naczynkowa wyklucza również stosowanie wszelkich peelingów, które mogą ją podrażnić. W tym wypadku ważny będzie także wybór odpowiednich kosmetyków naturalnych, które powinny zawierać witaminy. Osoby cierpiące na to schorzenie muszą również zrezygnować z wyrazistego makijażu, gdyż niektóre produkty mogą uszkodzić trwale uszkodzić warstwę naskórka.

odpowiednia pielęgnacja cery naczynkowej
Fot. Pexels.com

Pielęgnacja latem

Cera naczynkowa latem wystawiona jest głównie na działanie promieni słonecznych. Dlatego w celu jej ochrony należy stosować kremy z mocnym filtrem, dzięki czemu zapobiega się jej opaleniu. W okresie letnim skóra powinna być również często nawilżona. Przydatne będą kremy i balsamy nawilżające z witaminami, które dodatkowo wzmocnią organizm. Warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, pijąc co najmniej 2 litry wody dziennie.

Jak dbać o cerę w zimie?

Z kolei zimową porą niebezpieczne może być oddziaływanie silnych mrozów. Wówczas należy zadbać o dobrą ochronę skóry przed czynnikami zewnętrznymi, zwłaszcza przed niską temperaturą i mroźnym wiatrem. Należy zrezygnować z długich, gorących kąpieli, gdyż pod jej wpływem może dojść do popękania naczyń krwionośnych. Wizyty w solarium również są niewskazane. Ważne jest, aby zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym aktualnie się przebywa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here