Panele podłogowe są bardzo ważnym elementem aranżacji wnętrz. Warto dostosować typ podłoża do rodzaju mieszkania, a także poszczególnych pomieszczeń, który będzie odpowiadać potrzebom jego domowników. Wbrew pozorom nie jest to łatwy wybór, biorąc pod uwagę fakt, że na rynku budowlanym istnieją kilka modeli podłoża, a każdy z nich ma inną charakterystykę. Jednak, aby móc cieszyć się odpowiednim wyborem, warto rozważyć wiele czynników. My wam w tym pomożemy. Przedstawiamy rodzaje paneli podłogowych i doradzamy, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.
Panele podłogowe – znakomity wybór dla twoich potrzeb
Panele podłogowe są coraz częściej spotykanym rozwiązaniem wybieranym głównie przez rodziny, zwłaszcza w nowych blokach mieszkalnych. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu tworzywa, z jakich zostały stworzone, są w dużej mierze ekologiczne i dają gwarancję bezpieczeństwa dla domowników. Ważnym aspektem, który przemawia za ich rosnącą popularnością, jest wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu nie ma potrzeby na dokonywanie częstych zabiegów pielęgnacyjnych czy renowacyjnych. Poza tym są wyrazem estetyki i nowoczesnej stylizacji, która pozwala cieszyć się nienagannym wyglądem przez długie lata. Co prawda panele podłogowe nie e należą do najtańszych przedsięwzięć, aczkolwiek warto rozważyć ich zakup i montaż, co będzie długoterminową i długotrwałą inwestycją. Jednak za nim dojdzie do podjęcia odpowiedniej decyzji, warto poznać ich rodzaje.
Rodzaje paneli podłogowych
Jak już we wstępnej wspomniano, istnieje kilka rodzajów paneli podłogowych. Różnią się między sobą przede wszystkim konstrukcją, typem zabezpieczenia oraz poziomem wytrzymałości na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, w tym związane z działalnością człowieka, wysoką temperaturą czy gabarytem mebli kuchennych. Warto dodać, że nie ma większych ograniczeń co do pomieszczeń, gdyż panele podłogowe można zastosować również do kuchni czy otwartego salonu z aneksem kuchennym. Jednak określone typy podłogi należy dopasować do charakterystyki pomieszczenia z uwagi na mechanizm montażu czy materiału, z jakiego są stworzone. Warto się im bliżej przyjrzeć:
- Panele winylowe – stworzone są z odmiany linoleum oraz nachodzących na siebie kilku warstw wysokogatunkowego drewna, dzięki czemu dają dużą gwarancję wytrzymałości, bezpieczeństwa oraz estetyki. Główny rdzeń stanowi płyta wyprodukowana z włókien drzewnych.
- Panele laminowane – podobnie jak w przypadku paneli winylowych, ich rdzeń stworzony jest z płyty zawierającej włókna drzewne lub płyty wiórowej oraz HDF. Istotną różnicą jest wierzchnia warstwa, która pokryta jest lakierem ochronnym lub zdobiona jest laminowanym papierem.
- Panele drewnopochodne – stanowią hybrydę składająca się zarówno materiału drzewnego, jak i tworzyw syntetycznych. Ich powłoka jest również pokryta drewnem.
Jaki typ wybrać?
Wybór określonego typu podłoża podyktowany jest kilkoma czynnikami. Docelowo, w poszczególnych pomieszczeniach preferowane są różne rodzaje. Zatem w salonie z aneksem kuchennym warto postawić na inne rozwiązanie niż w przypadku zamkniętej, małej kuchni. Panele winylowe z uwagi na wysoką gwarancję odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz brak potrzeby przeprowadzania częstych zabiegów pielęgnacyjnych, a także ze względu na świetne właściwości akustyczne – będą dobrze służyć w salonie z aneksem kuchennym. Z kolei Panele laminowane mogą okazać się bardziej użyteczne w zamkniętej kuchni z uwagi na cechy termiczne, czyli ochronę przed wilgocią oraz wysokimi temperaturami. Natomiast panele drewnopochodne dobrze sprawdzają się w obu przypadkach, choć mogą trochę mniej czasu służyć domownikom, gdyż są stworzone również z materiałów syntetycznych.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Panele podłogowe różnią się między sobą także ceną, która wzrasta wprost proporcjonalnie do ich jakości oraz wytrzymałości. Jeśli zależy nam na długotrwałym efektach i nieskazitelnie czystym podłożu, trzeba przeznaczyć na to większą, sumę pieniędzy. Jednak w perspektywie kilkunastu lat będzie to sporą oszczędnością gotówki.