5 przydatnych wskazówek
Fot. Pexels.com

List motywacyjny jest drugim, wciąż ważnym dla wielu pracodawców dokumentem aplikacyjnym. Na jego podstawie oceniane są powody, dla których kandydat na potencjalnego pracownika ubiega się o dane stanowisko pracy oraz umiejętności posługiwania się słowem w piśmie. Odpowiednio zredagowany i rzetelnie napisany może stworzyć przewagę nad pozostałymi aplikantami. Warto przyłożyć się do jego poprawnego stworzenia, aby być o krok przed innymi. Co powinien zawierać i jak go napisać? O tym dowiesz się z niniejszego artykułu. Poznaj 5 przydatnych wskazówek, które dotyczą tego, jak napisać dobry list motywacyjny.

List motywacyjny – wizytówka Twojej osoby

Wiele osób uważa, że życiorys jest wizytówką osoby, aczkolwiek znajdą się tacy, którzy bardziej będą przystawać przy tym, że takim dokumentem jest właśnie list motywacyjny. Trudno się z tym nie zgodzić. CV jest potwierdzeniem wykształcenia, doświadczenia oraz dodatkowych kwalifikacji. Natomiast drugi z najważniejszych papierów aplikacyjnych jest odzwierciedleniem kompetencji społecznych, zdolności referowania treści, a co najważniejsze – szansą na godne zaprezentowanie swojej osoby w oczach potencjalnego, nowego pracodawcy. Dlatego ważnym aspektem w procesie rekrutacji jest dobrze skonstruowany pod kątem treści list motywacyjny.

5 przydatnych wskazówek
Fot. Pexels.com

Co powinien zawierać list motywacyjny?

Oprócz aspektów formalnych, takich jak podstawowe dane osobowe oraz kontaktowe, czyli imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu oraz dane adresata, w tym przypadku nazwę firmy i adres, list motywacyjny powinien zawierać także aktualną datę oraz miejscowość. Niemniej ważniejsza dla nowego pracodawcy będzie treść oraz jej kompozycja. Dlatego warto zacząć prezentowanie swojej osoby od odpowiedniego zwrotu grzecznościowego. Później należy zadbać o adekwatny do formy dokumenty układ zawartości. List motywacyjny korzysta z klasycznego podziału: wstęp-rozwinięcie-zakończenie. W pierwszej części powinny się znaleźć informacje dotyczące wybranego stanowiska oraz powodów, z jakich się na nie ubiega. W tym momencie można zaakcentować naszą motywację do podjęcia pracy, wskazując na szerokie możliwości rozwoju czy ciekawe obowiązki zawodowe. W rozwinięciu następuje właściwa prezentacja swojej osoby i właśnie w tym akapicie należy zaprezentować się z jak najlepszej strony, wskazując na powody, dla których to właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem na aplikowane stanowisko pracy. Ostatnim elementem jest zakończenie. List motywacyjny powinien kończyć się stosownym zachęceniem do kontaktu i wyrazem otwartości na spotkanie. Warto pamiętać również o odpowiednim zwrocie grzecznościowym kończącym pisemną wypowiedź.

Jak napisać dobry list motywacyjny – przydatne wskazówki

Wbrew pozorom, napisanie listu motywacyjnego wcale nie jest prostą sprawą. Zwłaszcza osoby niemające doświadczenia w składaniu tego typu dokumentu mogą mieć trudności w jego napisaniu. Dlatego przedstawiamy 5 przydatnych wskazówek, które pomogą w odpowiednim stworzeniu dokumentu aplikacyjnego.

dobry list motywacyjny
Fot. Pexels.com
  1. Dopasuj treść do stanowiska

Na rynku pracy panuje niepisana zasada, że nie wysyła się tego samego CV na różne stanowiska pracy. Doświadczenie rekrutacyjne pokazuje, że dotyczy to również treści drugiego z dokumentów aplikacyjnych. List motywacyjny powinien być dostosowany do stanowiska, o które się ubiega oraz odpowiadać na potrzeby pracodawcy i wymagania nowych obowiązków zawodowych.

  1. Nawiązuj do informacji zawartych w CV

List motywacyjny powinien mieć adnotacje do informacji zawartych w życiorysie. W tym celu można posiłkować się i odwoływać do posiadanego doświadczenia oraz stosownych umiejętności. Może to zrobić wrażenie na nowym pracodawcy, który oceni kandydata jako osobę świadomą swoich kwalifikacji.

  1. Nie przechwalaj się

Przechwalając się i chowając za maską perfekcjonizmu, możemy wydać się dla nowego pracodawcy zbyt aroganccy, zarozumiali i wręcz narcystyczni. Tym sposobem strzelamy sobie w kolano, ponieważ nowy kierownik nie potrzebuje w swoim zespole tego typu osób. Lepiej postawić na szczerość i uczciwość, bazując na swojej prawdziwej osobowości.

  1. Zadbaj o poprawność gramatyczną i stylistyczną

Aspekty techniczne tekstu są również ważnym elementem, ponieważ dają pewne informacje dla pracodawcy. Przede wszystkim są wyrazem tego, czy aplikujący kandydat podszedł rzetelnie do stworzenia dokumentu, a co za tym idzie, pokazuje mocne i słabe strony potencjalnego, nowego pracownika. Warto zadbać o poprawność gramatyczną oraz stylistyczną dokumentu.

  1. Unikaj uogólnień

List motywacyjny zawierający uogólnienia może zniechęcić do przeczytania całego dokumentu na starcie, gdyż nie dają żadnej, pożytecznej informacji. Warto postawić na konkrety, dzięki którymi przekona się pracodawcy do swojej osoby i pokaże, że warto wybrać właśnie Ciebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here