Zalety i wady wanny
Fot. Pexels.com

Budując dom czy mieszkanie, zawsze spotykamy się z problemem wyboru odpowiednich mebli i urządzeń gospodarstwa domowego. Nie jest to wcale takie łatwe, jak może się wydawać. Rynek sprzedażowy pod tym kątem oferuje nam bardzo wiele, różnorodnego wyposażenia. Przeważnie zależy nam na tym, aby nasze lokum sprawiało wrażenie eleganckiego i dobrze umeblowanego. Najczęściej trudności pojawiają się przy wykończeniu łazienki i dotyczą wyboru wanny oraz kabiny prysznicowej. Co wybrać? Przedstawiamy wady i zalety tych dwóch produktów.

Łazienka – miejsce codziennych zabiegów higienicznych

Łazienka jest takim miejscem w domu, które pozwala na zachowanie intymności. Nie chcemy przecież, żeby podczas kąpieli ktoś nam przeszkadzał. Dlatego odpowiednio wyposażone wnętrze powinno zapewniać nam poczucie komfortu i prywatności. Zarówno wanna, jak i kabina prysznicowa spełniają tę samą funkcję – dbanie o higienę. Wiele rodzin, remontując mieszkanie, staje przed dylematem wyboru któregoś z obu opcji. Które rozwiązanie będzie korzystniejsze? Najpierw warto poznać zalety i wady tych produktów.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze?

Rozwiązanie odwiecznego sporu – wanna czy kabina prysznicowa, powinno być poprzedzone analizą kilku, ważnych czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę metraż łazienki oraz jej układ. Może się okazać, że pomieszczenie znajduje się na poddaszu, wówczas zainstalowanie prysznica może być problematyczne i nieproduktywne. Również zużycie wody w tych dwóch urządzeniach znacznie się różni. Podczas kąpieli zużywamy zdecydowanie więcej ciepłej wody. Natomiast w przypadku kabiny prysznicowej mniej. Innym istotnym czynnikiem jest nasz budżet, jaki chcemy przeznaczyć na dobry zakup. Wówczas wanna wydaje się lepszą opcją, gdyż kosztuje mniej niż kabina prysznicowa. Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie wanny z prysznicem, jednak nie wszystkie produkty mają taką funkcję. W większości przypadkach musimy zdecydować się na konkretny wybór. Więc, co wybrać? Warto poznać zalety wanny, jak i kabiny prysznicowej.

Zalety i wady posiadania wanny

Posiadanie wanny w domu ma swoje wady i zalety. Wynikają one ze specyfiki urządzenia. Przy jej wyborze należy przede wszystkim zwrócić szczególną uwagę na metraż pomieszczenia i dopasować odpowiednią wielkość. Nie jest to wzywaniem, gdyż istnieją różne jej rozmiary. Wanna posiada jedną, istotną zaletę, dzięki której posiada przewagę nad kabiną prysznicową – można się w niej położyć i umilić wieczór, czytając dobrą książkę podczas kąpieli. Ponadto nie musimy martwić się o to, czy mamy odpowiednią wysokość sufitu. Poza tym wanna przeważnie nie zajmuje dużo miejsca w łazience, więc nie trzeba się martwić czy metraż będzie odpowiedni. Jednak tak, jak zalety, są również wady. Wanna zużywa zdecydowanie więcej ciepłej wody, co odczujemy na pewno po kieszeni, płacąc za rachunki. W trakcie kąpieli średnio nalewamy około 150 litrów wody, podczas gdy kabina prysznicowa potrzebuje zaledwie 70. Jest to znacząca różnica, która dla w dużej ilości przypadków waży na wyborze.

Zalety i wady wanny
Fot. Pexels.com

Wady i zalety posiadania kabiny prysznicowej

Zalety kabiny prysznicowej dotyczące jej wielofunkcyjności przemawiają często na jej korzyść. Warto jednak przyjrzeć się jej pod wieloma względami. Kabina prysznicowa wykorzystuje znaczniej mniej ciepłej wody w porównaniu z wanną. Również ma wiele, dodatkowych funkcji. Lepszej jakości prysznice posiadają możliwości hydromasażu, dzięki czemu nasze ciało jest znacznie lepiej odprężone. Ponadto kabina prysznicowa jest zdecydowanie bardziej bezpieczna dla dzieci, gdyż ryzyko poślizgnięcia się i uderzenia głową jest znacznie mniejsze. Jest to bardzo ważny aspekt dla rodziców. Z kolei wady kabiny prysznicowej dotyczą głównie jej kosztu zakupu, który jest wyższy, niż w przypadku zdecydowania się na wannę. Innym problemem może być zachowanie jej w czystości. Po prysznicu często zostają zacieki na szybie, które nie zawsze da się łatwo wyczyścić. Utrzymanie porządku jest łatwiejsze i mniej czasochłonne w przypadku posiadania wanny.

Zalety i wady wanny
Fot. Pexels.com

Co wybrać?

Pozostaje rozwiązanie odwiecznego sporu – wanna czy kabina prysznicowa? Tak naprawdę nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Tak naprawdę wszystko zależy od naszych potrzeb i preferencji. Dla jednych zalety wanny mogą okazać się bardziej pomocne w codziennych czynnościach, a dla drugich zalety kabiny prysznicowej będą korzystniejszą opcją. W celu dokonania właściwego zakupu należy kierować się osobistymi odczuciami, mając na uwadze kilka ważnych czynników, takich jak: metraż łazienki, układ pomieszczenia czy budżet. Warto pamiętać, że tutaj nie ma złego wyboru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here