W dzisiejszym świecie wzrasta potrzeba mobilności. Zresztą, czasami taka jest konieczność – wszak nie każdy ma szczęście aby znaleźć wymarzoną pracę w swoim rodzinnym mieście. Zgoła inni wprost gonią za przygodą, zmieniając miejsca zamieszkania i pracy jak przysłowiowe rękawiczki. Faktem jest, że czasem trzeba ruszyć się poza swoją „strefę komfortu” i wyjechać za chlebem gdzieś przed siebie. Na przykład do Warszawy, Wrocławia, Krakowa. Albo do… „Małego Krakowa”, czyli Krosna. Praca w Krośnie może się okazać ciekawą przygodą lub wstępem do dalszej podróży. A może tam właśnie czeka na ciebie przeznaczenie?
Na początek słów kilka o samym Krośnie. To piękne, acz niewielkie miasto, położone jest w województwie podkarpackim. Znajduje się przy ujściu potoku Lubatówki do Wisłoka, na obszarze Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej wchodzącej w skład Pogórza Środkowobeskidzkiego. Liczy sobie nieco ponad czterdzieści sześć tysięcy mieszkańców, a prawa miejskie uzyskało około 1348 roku. Do dziś Krosno stanowi jedno z najpiękniejszych miast nie tylko Małopolski, ale i całej Polski. Jego zaś krajobraz wyznaczają liczne zabytkowe kościoły i doskonale zachowane budynki z czasów dawnej świetności. Nie bez kozery Krosno nazywane było niegdyś „Małym Krakowem”. Analogia ta ma niejako dwa źródła. Pierwsze – architektoniczne, pochodzi od podobieństwa krośnieńskiego rynku do krakowskiego. Drugie zaś, społeczne, stawia na równi kondycję umysłową miasta z myślą krakowską. Trudno się z powyższymi nie zgodzić, gdyż Krosno jest niezwykle piękne, klimatyczne i miano „Małego Krakowa” pasuje mu jak ulał.
No dobrze, ale co oferuje Krosno oprócz niewątpliwych walorów historyczno-turystycznych? Jak prezentuje się rynek pracy w Krośnie? Jakie oferty pracy w Krośnie można znaleźć?
Przeglądając witrynę internetową Powiatowego Urzędu Pracy w Krośnie można dowiedzieć się, że oferuje on oferty pracy w Krośnie i powiecie, oferty pracy w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz staże i praktyki zawodowe w powiecie. Nie można jednak stwierdzić jednoznacznie, iż rynek pracy w Krośnie jest na tyle bogaty, że praca w Krośnie to coś, co rośnie na drzewie. Warto jednak kliknąć i zajrzeć tu i tam, żeby ostatecznie przekonać się, co w trawie piszczy i jak się sprawy mają.
Sprawdź: listingi pracowe, Krosno i okolice
Zajrzyjmy więc najpierw do zakładki, prezentującej oferty pracy w powiecie. Tam możemy przeczytać, że na chwilę obecną dostępne są oferty pracy dla stanowisk: specjalisty do spraw analiz gospodarczych, nauczyciela języka hiszpańskiego, elektryka, montera z możliwością przyuczenia do zawodu, ślusarza, zastępcy managera sklepu, doradcy klienta, operatora maszyn, diagnosty samochodowego – mechanika, operatora wózka widłowego, pielęgniarki, kierowcy – magazyniera, technika elektroradiologa, spawacza, specjalisty ds. rehabilitacji ruchowej, kucharza, pracownika ochrony, operatora wyżarzarki, położnej podstawowej opieki zdrowotnej, inżyniera budownictwa, mechanika sprzętu ogrodniczego – mechanika maszyn CNC, pomocnika elektromontera, automatyka, transportowego międzyoperacyjnego oraz ślusarza – mechanika.
Zakładka odnosząca się do ofert pracy w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego nas nie interesuje, więc ją pomijamy. Interesuje nas bowiem praca w Krośnie, czyż nie?
Jedźmy zatem dalej. Przyjrzyjmy się ofertom staży i praktyk zawodowych, jakie prezentuje krośnieński PUP. Możemy tu znaleźć staże na stanowiskach: urzędnika ubezpieczeń społecznych, sprzedawcy w stacji paliw, sprzedawcy, magazyniera, technika mechanika, doradcy klienta, montera – mechanika rowerów bądź wózków oraz agenta do spraw zakupów.
Oprócz powyższego prowadzone są pilotażowe projekty mające na celu aktywizację zawodową bezrobotnych kobiet oraz zapewnienie pomocy zamieszkującym Krosno i okolice obywatelom Ukrainy. Ponadto, oprócz Powiatowego Urzędu Pracy, w Krośnie działają jeszcze inne instytucje rynku pracy, wśród nich: Publiczne Służby Zatrudnienia, Ochotnicze Hufce Pracy, Agencje Zatrudnienia, instytucje szkoleniowe oraz Instytucje Dialogu Społecznego i Partnerstwa Lokalnego. Na terenie Krosna i powiatu krośnieńskiego prowadzone są ponadto projekty aktywizacji osób bezrobotnych do 29 roku życia i powyżej z powiatu krośnieńskiego.
Można więc przekonać się, że Krosno ma sporo do zaoferowania nie tylko na płaszczyźnie turystycznej, ale także zawodowej. Co prawda nie znajdziemy tu takiej mnogości ofert i możliwości jak w większych miastach, nie mówiąc już o Warszawie. Niemniej jednak każdy – a przynajmniej prawie każdy – znajdzie coś dla siebie. Zarówno ciekawe oferty pracy, jak i możliwości interesujących staży i praktyk, które przysporzyć mogą nowych umiejętności. A warto pamiętać, że nauka nowych umiejętności czy kompetencji zawsze popłaca. Jeżeli zatem kieruje tobą ciekawość świata oraz chęć nauczenia się czegoś nowego lub odkrycia nowych miejsc – ruszaj do Krosna. „Mały Kraków” oferuje bowiem całkiem spore możliwości, w morzu których każdy znajdzie coś dla siebie. A zatem, moi mili – do zobaczenia w Krośnie!