okap kuchenny kominowy
Fot. Unsplash.com

Okap kuchenny jest przydatnym urządzeniem, które pomaga zachować czystość kuchni. Produkt ten świetnie sprawdza się zarówno w małej kuchni, jak i salonie z aneksem kuchennym. Jednak jego wybór nie jest tak oczywisty i prosty, jak może się z początku wydawać. W sklepach z wyposażeniem domu dostępne są w ofercie różne rodzaje okapów, a każdy z nich różni się między sobą nie tylko ceną. Nie wiesz, jaki wybrać i na co zwrócić uwagę? Doradzamy jak to zrobić.

Okap kuchenny – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Okap kuchenny ma za zadanie neutralizować nieprzyjemne zapachy tworzące się podczas przyrządzania posiłków, co pozwala na zachowanie czystości w pomieszczeniu oraz zapobieganie powstawania wilgoci. Dzięki wbudowanemu systemowi filtracji powietrza pojawiające się opary są skutecznie usuwane, dzięki czemu tłuszcz nie zalega na blatach czy kafelkach, którego usunięcie po zakończeniu gotowania obiadu domowymi sposobami, nie jest takie proste. Jaki okap kuchenny wybrać, aby stał się on skutecznym sprzymierzeńcem w procesie utrzymania kuchni w estetycznym wyglądzie? Przede wszystkim przed zakupem należy przeanalizować kilka aspektów, takich jak rodzaj i rozkład kuchni, wymiar, system działania, miejsce montażu czy dostępny budżet, i dopasować urządzenie do własnych potrzeb.

okap kuchenny kominowy
Fot. Unsplash.com

Rodzaje okapów kuchennych

Okap kuchenny można podzielić na kilka rodzajów, które różnią się między sobą istotnymi cechami. Warto nadmienić, że wybór któregoś z nich powinien być przemyślany, a proces zakupu zaplanowany. W sklepach z meblami oraz urządzeniami gospodarstwa domowego znajdują się różnorodne rodzaje, które różnią się między sobą mechanizmem działania, typem konstrukcji czy systemem wentylacji. Okap kuchenny można zatem podzielić na:

  • Pochłaniacz – działa w zamkniętym obiegu. Nie potrzebuje dostępu do kanału wentylacyjnego;
  • Wyciąg – należy podłączyć go do systemu wentylacji, znajdującego się w elewacji budynku/mieszkania;
  • Kominowy – zwany inaczej przyściennym. Klasyczny i najprostszy typ okapu kuchennego, którego charakterystyczny komin podłączony jest do kanału wentylacyjnego;
  • Wyspowy – najbardziej zaawansowany technologicznie. Znajduje się tuż nad płytą indukcyjną, która umiejscowiona jest pośrodku kuchni wraz z wyspą meblową;
  • Sufitowy – działa w zamkniętym obiegu. Jak sama nazwa wskazuje, montuje się go na suficie;
  • Podszafkowy – miejsce montażu znajduje się pod szafką wiszącą, dzięki czemu oszczędza się miejsce;
  • Teleskopowy – podobny podszafkowego, w którym dno szafki wiszącej stanowi system filtracji oparów. Istotną różnicą jest wysuwany panel sterowania, który chowa się w zabudowie mebli;
  • Narożny – montowany jest w kącie ścian. Również zawiera komin, który należy połączyć z systemem wentylacyjnym;
  • Blatowy – nowoczesne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które szukają oszczędności miejsca i funkcjonalności. Okap kuchenny blatowy montuje się przy blacie, na którym znajduje się płyta grzewcza;
  • Uniwersalny – daje szerokie możliwości w zakresie montażu. Może stanowić osobne urządzenie lub być częścią mebli kuchennych, np. spodu szafki wiszącej.

Jaki okap kuchenny wybrać?

W celu odpowiedniego doboru urządzenia w formie pochłaniacza lub wyciągu należy podejść każdorazowo indywidualnie do sprawy. Nie ma uniwersalnych, złotych rozwiązań, które sprawią, że sprzęt będzie umieć sprostać wszystkim wymaganiom jednocześnie. Dobry okap kuchenny to taki, które realizuje potrzeby danej rodziny, więc musi być również odpowiednio dopasowany do rozkładu mieszkania. Zatem, jaki okap kuchenny wybrać, aby spełniać on należycie swoje funkcje? Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań.

okap kuchenny kominowy
Fot. Unsplash.com

Okap kuchenny w małej kuchni

Brak w mieszkaniu dostępu do kanału wentylacyjnego wcale nie musi być problemem. Okap kuchenny można z łatwością dostosować do rodzaju budownictwa, co dotyczy również małej kuchni, w której częstotliwość gotowania nie jest zbyt duża. W takim układzie świetnie sprawdza się urządzenie stworzone do pracy w zamkniętym obiegu, czyli w formie pochłaniacza. Dla przykładu okap kuchenny podszafkowy będzie pełnił daną funkcję, zajmując przy tym niewiele miejsca. Alternatywną opcją, równie często stosowaną na niewielkim metrażu kuchni, jest typ teleskopowy z wysuwanym panelem sterowania, który w dowolny momencie można schować w zabudowie szafki wiszącej. W tym wypadku również sprawdzi się model uniwersalny, sprawdzony, dopasowany do rozkładu mebli w pomieszczeniu.

Jaki dla salonu z aneksem?

Do salonu z aneksem kuchennym znacznie lepszą opcją będzie okap kuchenny kominowy lub sufitowy, który obejmie znacznie większą część powierzchni mieszkania, dzięki czemu zapobiega się gromadzeniu tłuszczu z oparów oraz wilgoci w zakamarkach mebli. To rozwiązanie okazuje się niezwykle przydatne dla osób, które nie decydują się na posiadanie szafek wiszących. Z kolei okap kuchenny wyspowy to popularna forma w przypadku znajdującej się w mieszkaniu wyspy z szafek kuchennych z płytą indukcyjną pośrodku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here