jaki okap kuchenny wybrać?
Fot. Pexels.com

Okap kuchenny to przydatne, wielofunkcyjne urządzenie, bez którego ciężko wyobrazić sobie urządzanie kuchni. Produkt ten pomaga w utrzymaniu czystości i estetyki miejsca przeznaczonego do przyrządzania posiłków oraz jego okolic. Podczas jego zakupu trzeba wziąć pod uwagę szereg aspektów, takich jak: wymiary, zużycie energii oraz cenę. Doradzamy, na co zwracać uwagę, aby okap kuchenny okazał się trafionym wyborem.

Zastosowanie okapu kuchennego

Okap kuchenny to urządzenie służące do neutralizowania oparów, które wytwarzają się podczas gotowania czy smażenia. Zapachy wydobywające się w trakcie przyrządzania posiłków mogą być szkodliwe, zarówno dla mebli, ścian czy sufitu z uwagi na możliwość gromadzenia się pleśni, jak i dla wszystkich domowników. Dzięki wbudowanemu systemowi filtrowania powietrza, okapy kuchenne skutecznie niweluje zapachy, dzięki czemu nie roznoszą się one po pozostałych pomieszczeniach w mieszkaniu. Urządzenie pochłania również tłuszcz, który nie gromadzi się wówczas na ścianach, kafelkach czy innych urządzeniach gospodarstwa domowego. Okapy kuchenne pomagają w dużym stopniu zadbać o czystość oraz porządek całej kuchni. Urządzenia tego typu są niezbędne zwłaszcza w przypadku salonu z aneksem kuchennym.

Jaki okap kuchenny wybrać?
Fot. Pexels.com

Zakup okapu – co należy wziąć pod uwagę?

Dokonując zakupu urządzenia, należy wziąć kilka ważnych czynników. Okapy kuchenne różnią się między sobą nie tylko wymiarami oraz ceną, ale również mechanizmem funkcjonowania oraz sposobem montażu. Z kolei wszystkie te aspekty są zależne od typu kuchni, gdyż inny okap kuchenny jest bardziej użyteczny w przypadku posiadania kuchni zamkniętej, a jeszcze inny przeznaczony będzie do salonu z aneksem kuchennym.

Typ konstrukcji

W trakcie procesu zakupowego na wstępie należy zastanowić się, jaka konstrukcja urządzenia będzie optymalna i dopasowana do warunków. Wyróżnia się tutaj dwa okapy kuchenne: do zabudowy oraz wolnostojące. Pierwszy rodzaj częściej spotykany jest w przypadku aneksu kuchennego w celu zaoszczędzenia miejsca. Zazwyczaj montowany jest w spodzie szafki wiszącej lub blacie. Natomiast drugi jest osobnym, autonomicznym urządzeniem. Okap kuchenny wolnostojący jest łatwiejszy w procesie montażu oraz posiada komin, który służy jako wywietrznik. Jednak ten rodzaj wymaga dostępu do kanału wentylacyjnego, dlatego jego umiejscowienie nie jest tak elastyczne, jak w przypadku okapu kuchennego pod zabudowę.

Mechanizm działania

Okapy kuchenne można podzielić również ze względu na mechanizm działania. W tym wypadku mówi się o wyciągu lub pochłaniaczu. Pierwszy z nich podłączony jest do rur kanału wentylacyjnego, więc ważny jest do niego dostęp. Wówczas wskazany jest montaż wolnostojącego okapu z kominem, który będzie spełniać funkcję wywietrznika. Natomiast okap kuchenny w formie pochłaniacza działa w zamkniętym obiegu, nie wymaga więc podłączenia do systemu filtrowania powietrza.

Miejsce montażu

Okap kuchenny nie zawsze musi być zamontowany tuż nad gazówką wolnostojącą lub płytą indukcyjną. Na rynku sprzętu gospodarstwa domowego istnieją również urządzenia w pełni dostosowane do rodzajów mebli. Dobrym sposobem na zaoszczędzenie miejsca, które w przypadku salonu z aneksem kuchennym ma istotne znaczenie, jest okap kuchenny zamontowany nad wyspą z szafkami. Innym, ciekawym pomysłem jest urządzenie umieszczone w suficie, które dzięki większemu zasięgowi skutecznie neutralizuje nieprzyjemne zapachy w całym domu.

Jaki okap kuchenny wybrać?
Fot. Pexels.com

Rozmiar okapu

Okap kuchenny, aby pracował wydajnie i spełniał należycie swoje funkcje, musi być bezwzględnie dopasowany do wielkości płyty grzewczej. Ważna jest zarówno szerokość, jak i wysokość. Zbyt wąskie okapy kuchenne będą powodować przepuszczanie oparów bokiem, przez co na dostępnej wokół przestrzeni może gromadzić się brud, tłuszcz, a w konsekwencji pleśń na ścianach czy suficie. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby okap kuchenny był odpowiednio dostosowany do wymiarów płyty indukcyjnej lub gazówki wolnostojącej. W sklepach stacjonarnych najczęściej można spotkać urządzenia o szerokości 50-90 cm oraz wysokości maksymalnie do 1 metra.

Koszt urządzenia

Okap kuchenny jest dość drogim urządzeniem, a więc podczas aranżacji kuchni, należy uwzględnić większy budżet. Koszt zakupu różni się od typu konstrukcji, mechanizmu działania oraz miejsca montażu. Najtańsze z nich można kupić już od 300 złotych. Natomiast za te droższe trzeba będzie zapłacić nawet 2 tysiące złotych.

Jaki okap kuchenny wybrać?

Zastanawiając się nad tym, jaki okap wybrać, należy uwzględnić przede wszystkim jego typ oraz mechanizm działania. Wybór odpowiedniego urządzenia musi być dostosowany również do metrażu oraz rozkładu mebli w pomieszczeniu. Okap kuchenny powinien spełniać swoje funkcje, czyli pomagać w zachowaniu czystości w całym mieszkaniu oraz służyć przez wiele lat. Dlatego przed zakupem warto już w procesie planowania zwrócić na to uwagę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here