Płytki łazienkowe

Płytki podłogowe cieszą się niezmiennie popularnością wśród osób samodzielnie angażujących swoje łazienki. Każdego roku przybywa nowych stylów i pomysłów na wykonanie płytek, które możesz uwzględnić w swoim lokalu. Ponieważ wybór płytek często polega na wyborze konkretnego typu rozmiaru, postanowiliśmy przygotować krótki poradnik dedykowany temu zagadnieniu. Przedstawiamy w nim najważniejsze informacje na temat płytek podłogowych wielkoformatowych oraz małoformatowych. Dowiesz się jakie możliwości aranżacyjne oferują oraz jak wygląda zakup różnych grup produktów. 

Formaty płytek łazienkowych – mniej i bardziej popularne 

Płytki występują w wielu wersjach, różniących się między innymi rozmiarem. Obecnie dostępny asortyment jest tak bardzo szeroki, że nie sposób jednoznacznie stwierdzić, jaki jest podstawowy lub konwencjonalny rozmiar płytki podłogowej. Ponadto poszerza się każdego roku spektrum kształtów, w których płytki są wykonywane. 

Można jednak przyjąć, że płytki dzielimy na małe, średnie i duże. Ten potoczny podział jest stosowany przez różne markety budowlane, udostępniające płytki w takich właśnie kategoriach. Płytki małe to te, które wykorzystuje się do tworzenia mozaiki. Będą miały małe rozmiary – na poziomie 20×20-30×30 cm. Ponadto znajdziesz pojedyncze „kwadraciki”, czyli płytki wykonane w ekstremalnie niewielkich rozmiarach – rzędu 2,5×2,5 cm. Wykorzystuje się je do samodzielnego wykonania całego wzoru. 

Płytki standardowe rozpoczynają się od rozmiarów 30×30, a górna granica tej kategorii sięga nawet o 60x60cm. Płytki takie są najczęściej wybierane spośród wszystkich i nadają się zarówno do wykładania podłóg, jak i ścian. Są stosunkowo łatwe w montażu, przenoszeniu, transporcie oraz fugowaniu. 

Duże rozmiary prezentują płytki wielkoformatowe, których długość może przekraczać 100 cm. Największe dostępne płytki są długie na nawet 200 cm i nadają się do tworzenia unikatowych, wysoce estetycznych stylizacji. 

Rozmiar a kształt płytek łazienkowych 

Rozmiar płytki ma pewien związek z jej kształtem. Od razu należy przyznać, że największe zróżnicowanie form i kształtów występuje wśród płytek o rozmiarze standardowym. Płytki do mozaiki to niemal zawsze produkty kwadratowe. Płytki wielkoformatowe to natomiast kwadraty lub prostokąty o różnych proporcjach pomiędzy długościami boków. Znajdziesz niekiedy płytki heksagonalne wielkoformatowe, jednak są trudno dostępne oraz wyjątkowo drogie. 

Rozmiar płytek a ich łączenie 

Najczęściej wybór pada na płytki o jednorodnym rozmiarze. Ułatwia do ich układania na powierzchni ścian i podłóg oraz łączenie w bardziej rozbudowane systemy osłonowe. Jest to rozwiązanie polecane zwłaszcza w przypadku łazienek o niewielkim metrażu i nieskomplikowanym kształcie.

W większych pomieszczeniach warto rozważyć zakup płytek o różnym rozmiarze i formach. Mogą być to produkty kwadratowe oraz podłużne „cegiełki’, które będziesz ustawiać naprzemiennie. Połączenie takie oferuje ciekawe możliwości aranżacyjne oraz pozwala na podkreślenie kształtu pomieszczenia.

Płytki mozaikowe są pod tym względem najbardziej elastyczne. Możesz wykładać nimi powierzchnie łazienek o każdym metrażu, dodając im uroku i podkreślając zastosowany styl aranżacyjny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here