Ćwiczenia siłowe w domu
fot. pexels.com

W obecnej sytuacji, kiedy większość siłowni i klubów fitness pozostaje od dłuższego czasu zamknięta, trening domowy stał się atrakcyjną opcją na utrzymanie sylwetki w dobrej formie. Można to zaobserwować po ilości zamawianych z dostawą do domu urządzeń do treningu w zaciszu domowym. Poznaj tanie sprzęty do ćwiczeń, dzięki którym zadbasz o dobrą formę i smukłą sylwetkę!

Na czym polega trening w domu?

Trening domowy, jak sama nazwa wskazuje, są to ćwiczenia wykonywane we własnym zaciszu domowym. Mogą odbywać się w dowolnym miejscu mieszkania, z użyciem drobnego sprzętu lub z wykorzystaniem jedynie własnej masy ciała. Ilość i rodzaje ćwiczeń mogą być nieograniczone. Są to w dużej mierze ćwiczenia siłowe, które mają na celu zbudowanie mięśni, a co za tym idzie uzyskanie upragnionej sylwetki. Trening w domu posiada wiele zalet. Przede wszystkim to Ty ustalasz porę ćwiczeń i docelowe miejsce. Masz pełną swobodę i komfortowe warunki do przeprowadzenia treningu, bez potrzeby kontaktu fizycznego z innymi ludźmi, co zapewnia Ci także twój komfort psychiczny. Jedyne czego potrzebujesz to kawałka podłogi, który stanie się dla Ciebie centrum treningowym.

Ćwiczenia siłowe w domu
Fot. Pexels.com

Jakie zalety posiada trening domowy?

Jak już wcześniej wspomniano, trening w domu ma wiele plusów. Przede wszystkim jest to spora oszczędność zarówno czasu jak i pieniędzy. Trenując na siłowni, trzeba liczyć się z zakupem miesięcznego karnetu oraz uwzględnić czas na dojazd. Przeprowadzając trening domowy – zupełnie nie musimy się tym martwić! Ćwiczenia siłowe wykonujemy o dowolnej porze w ciągu dnia, a inwestycja w sprzęt, o ile na taki się zdecydujemy, jest długoterminowa i pozwala na zaoszczędzenie setki złotych. Ponadto daje nam duże poczucie komfortu psychicznego, gdyż nie wymaga kontaktu z innymi trenującymi, wobec czego nie musimy przejmować się naszymi brakami technicznymi i wstydzić się obecnej sylwetki w porównaniu z osobami zaprawionymi już w boju na siłowni.

Rodzaje treningu  w zaciszu domowym

Trening domowy można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to kalistenika, czyli ćwiczenia siłowe z wykorzystaniem własnej masy ciała. W skład takiego treningu wchodzą: pompki, brzuszki, burpees czy przysiady. Ten typ dedykowany jest dla osób początkujących, chcących poprawić swoją kondycję i sylwetkę. Drugi rodzaj treningu domowego to ćwiczenia siłowe z użyciem drobnego przyrządu. Mówiąc o drobnym sprzęcie mam tutaj na myśli małogabarytowe sprzęty do ćwiczeń o niskim koszcie.

Ćwiczenia siłowe w domu

Jakie sprzęty do ćwiczeń wybrać?

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego sprzętu do ćwiczeń, wszystko zależy od potrzeb i celów, jakie chcemy osiągnąć. Jedni chcą zwiększyć swoją siłę, drudzy marzą o zrzuceniu zbędnych kilogramów, a jeszcze inni chcą mieć pięknie wyrzeźbione mięśnie brzucha. Dla osiągnięcia tych celów będą potrzebne różnorodne przyrządy. Poniżej przedstawiamy tanie sprzęty do ćwiczeń, które pomogą w budowaniu dobrej formy i atrakcyjnej sylwetki!

Skakanka

Skakanka ma skuteczne zastosowanie w procesie redukcji tkanki tłuszczowej. Oprócz spalania kalorii modeluje mięśnie nóg oraz znacznie zwiększa wydolność. Ten sprzęt do ćwiczeń można wykorzystywać również w ramach rozgrzewki, podczas której należy jak najszybciej pobudzić nasze mięśnie do wysiłku. Za jej atrakcyjnością przemawia również niski koszt zakupu, który wynosi w granicach 20 złotych.

Uchwyty do pompek

Ten sprzęt do ćwiczeń przeznaczony jest na budowanie górnych partii mięśniowych, pleców, barków oraz klatki piersiowej. Urządzenie to skutecznie zapobiega występowaniu bólu w nadgarstkach podczas robienia klasycznych pompek. Przyrząd posiada antypoślizgowy spód, który zapewnia większą stabilność podczas wykonywania ćwiczenia. Koszt zakupu mieści się w granicach 30-40 złotych.

Softball

Softball to sprzęt do ćwiczeń w kształcie gumowej, dmuchanej piłki o określonym rozmiarze. Przyrząd ten służy do wzmacniania poszczególnych obszarów naszego ciała poprzez aktywizowanie mięśni odpowiadających za stabilizację i równowagę. Ćwiczenia można wykonywać zarówno w pozycji siedzącej jak i stojącej. Jego koszt jest również niewielki i wynosi w okolicach 20-30 złotych.

Taśmy treningowe

Taśmy treningowe stanowią dobre wsparcie dla klasycznego treningu siłowego. Do wyboru jest kilka rodzajów, każdy z nich o innym oporze, wahającym się od 5 do nawet 45 kg. Odpowiadają za budowanie wytrzymałości oraz elastyczności poszczególnych mięśni. Taśmy z mniejszym oporem świetnie sprawdzają się podczas ćwiczenia małych partii mięśniowych, natomiast te z większym przeznaczone są dla szerszych mięśni. Ich cena waha się w zależności od oporu. Zazwyczaj jest koszt w przedziale 20-60 złotych.

Mata do ćwiczeń

Przeznaczona jest do wykonywania różnych ćwiczeń w ramach określonej aktywności fizycznej. W sklepach znaleźć można maty, np. do pilatesu, jogi, gimnastyki czy stretchingu. Można je także wykorzystywać podczas ćwiczenia mięśni brzucha. Matę taką można kupić nawet od 30 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here