Praca w Krośnie

Krosno to znajdujące się na Podkarpaciu miasto o długiej tradycji przemysłowej. W mieście od ponad stu lat działa rozwinięty przemysł szklarski, a w pobliskiej Bóbrce do dziś funkcjonuje otwarta w 1854 roku kopalnia ropy naftowej. Spojrzenie na stopę bezrobocia osiągniętą w województwie podkarpackim pod koniec 2021 roku nie napawa jednak optymizmem. Przyjrzyjmy się bliżej lokalnemu rynkowi pracy.

Czy w Krośnie jest praca?

Odsetek bezrobocia rejestrowanego w województwie podkarpackim wyniósł 8,2 proc. To dane z grudnia 2021, potwierdzone przez Główny Urząd Statystyczny. To jeden z najgorszych wyników kraju! Dane z listopada 2021 roku pozwalają bliżej przyjrzeć się regionowi. Stopa bezrobocia w województwie wynosiła wówczas 8,1 proc., zaś w powiecie krośnieńskim – 5,6 proc.

Sytuacja w Krośnie jest jednak bardzo zadowalająca. Status bezrobotnego miało w listopadzie jedynie 2,5 proc. mieszkańców, a w grudniu odsetek ten wyniósł 2,4 proc. Ten wynik umieścił Krosno na dziewiątym miejscu wśród powiatów o najniższym bezrobociu! Zaszczytnym miejscem podzieliliśmy się z Gdynią oraz powiatem słubickim, które osiągnęły ten sam wynik. Pozwala to stwierdzić, że w Krośnie pracy nie brakuje.

Praca Krosno – Gdzie znaleźć zatrudnienie?

W mieście jest sporo wolnych stanowisk pracy. Brakuje jednak odpowiednich kandydatów. Potrzebni są przede wszystkim wykwalifikowani pracownicy branży budowlanej – w Krośnie i okolicach jest zbyt mało cieśli, blacharzy, dekarzy oraz operatorów dźwigów, a także inżynierów budowlanych. Pracę z łatwością znajdą spawacze, posiadający aktualne uprawnienia do wykonywania zawodu. Pracodawcy poszukują również osób do pracy przy produkcji odzieży, w tym krawców.

Na niedobory cierpi również sektor medyczny, w którym brakuje nie tylko lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, ale też farmaceutów.

Problem bezrobocia nie powinien dotyczyć osób z branży informatycznej – dostępne jest mnóstwo stanowisk dla tego typu specjalistów.

Choć dla niektórych może wydawać się to nieprawdopodobne, ryzyko bezrobocia grozi absolwentom kierunków wyższych. W regionie zbyt dużo jest na przykład architektów krajobrazu czy kulturoznawców. Pracę w Krośnie bez problemu powinni za to znaleźć nauczyciele i psychologowie.

Poszukiwanie pracy na tych i innych stanowiskach warto rozpocząć od sprawdzenia stron internetowych. To tam najczęściej pracodawcy publikują swoje ogłoszenia. Z rozwiązania tego korzystają zarówno małe, jak i duże firmy z Krosna i okolic. Oferty zatrudnienia można znaleźć również na stronie Powiatowego Urzędu Pracy. Krośnieński PUP oferuje również mnóstwo ciekawych kursów oraz szkoleń, dzięki którym można podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i podjąć pracę w wymarzonym zawodzie.

Przemysł w Krośnie

Gospodarka Krosna charakteryzuje się dużą różnorodnością branż. Jest to silny ośrodek usługowy. Podstawową gałęzią tutejszej gospodarki jest jednak przemysł, oparty na bogatych tradycjach. Historia krośnieńskiego przemysłu sięga XIX w., kiedy to w roku 1854 otwarto kopalnię ropy naftowej w Bóbrce. Kopalnia ta czynna jest do dziś, a obecnie na jej terenie znajduje się również Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza.

W roku 1924 ruszyła produkcja w pierwszej hucie szkła w Krośnie. Produkowane tu obecnie wysokiej jakości krośnieńskie wyroby szklane cieszą się wielkim uznaniem nawet za granicami kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here