Statystyki w naszym kraju odnośnie czytania książek wskazują, że około 40% rodaków czyta przynajmniej jedną lekturę w ciągu roku. Nie są to imponujące liczby, biorąc pod uwagę powszechną dostępność zbiorów bibliotecznych dla obywateli. Niestety w życiu zdominowanym przez nieustanny pośpiech bywa tak, że na wieczór z dobrą książką zwyczajnie brakuje nam czasu. Mimo wszystko warto znaleźć, chociaż chwilę wytchnienia na czytanie książek dzieciom, gdyż w ten sposób dbamy o ich rozwój umysłowy.
Dbaj o potrzeby dziecka
Janusz Korczak uważał, że: nie ma nic piękniejszego na świecie, niż beztroski uśmiech szczęśliwego dziecka. Ta maksyma jednego z najwybitniejszych, polskich pedagogów jest lekarstwem na wszelkie utrapienia rodzica. Jednym ze sposobów na wywołanie radości na twarzy naszej pociechy jest czytanie książek dzieciom. Wiąże się ono przede wszystkim z zaspokajaniem podstawowych potrzeb związanych z poczuciem bezpieczeństwa, afiliacji oraz rozwojem intelektualnym. Zależy nam bowiem na tym, aby nasze dziecko czuło się komfortowo i było szczęśliwe. Dlatego dbajmy o jego ciągły rozwój, mówmy, że jest ważne i wyjątkowe oraz spędzajmy wspólnie czas. Jest to niezmiernie ważne w późniejszym procesie dorastania, budowania poczucia własnej wartości oraz pewności siebie. Zalety czytania książek dzieciom skupiają się właśnie na realizowaniu podstawowych potrzeb naszych pierworodnych.
Stymuluj jego rozwój umysłowy
Czytanie książek dzieciom przede wszystkim stymuluje rozwój mózgu. Zanim nasze pociechy nauczą się chodzić, w pierwszej kolejności występuje u nich mowa. Na początku są to pojedyncze sylaby, później kilkusylabowe słowa, a na końcu krótkie, kilkuwyrazowe zdania. Rozwój świata słów można przyspieszyć poprzez czytanie dzieciom bajek i różnego typu historii, bogatych w słownictwo oraz emocje. Dzięki temu wspieramy także proces kreowania dziecięcych myśli wraz z rozumieniem przyczynowo-skutkowym, poprzez możliwości śledzenia akcji przez malucha. Literatura pobudza również wyobraźnie, składania do refleksji i ćwiczy pamięć, aktywizując centralny układ nerwowy. Warto wprowadzić czytanie książek dzieciom przynajmniej kilka razy w tygodniu w ramach codziennej stymulacji rozwoju oraz profilaktyki zdrowotnej.
Buduj więź emocjonalną z dzieckiem
Czytanie książek dzieciom to również ważny czynnik budowania więzi emocjonalnej. Wspólnie spędzone chwile nad literaturą dziecięcą budują u naszego malucha poczucie bezpieczeństwa i ważności, dzięki temu zdobywamy jego bezgraniczne zaufanie. W oczach pierworodnego to my jesteśmy najlepszym narratorem tych niesamowitych opowieści. Zalety czytania książek dzieciom przed snem w dużym stopniu pozwalają nam na zbudowanie silnej więzi emocjonalnej, dając poczucie bliskości i miłości.
Wspieraj rozwój psychiczny dziecka
Innym powodem, odpowiadającym na pytanie, dlaczego warto czytać dzieciom, jest wspieranie rozwoju psychicznego pociech. Dziecięca psychika do określonego etapu jest w fazie tworzenia, przez co staje się podatna na różnego rodzaju bodźce zewnętrzne. Dlatego ważne jest w tym okresie wspieranie jej poprzez regulowanie przepływu określonych treści. Warto wybierać tego typu literaturę, która nie tylko będzie uczyć, przekazywać wartości moralne, ale przede wszystkim bawić. Dzięki odpowiednim oddziaływaniom, czytanie książek dzieciom, staje się przyjemne i pożyteczne również dla nas samych jako rodziców.
Ucz ciekawości świata
Poprzez czytanie książek dzieciom, rozwijamy u swoich pociech kompetencje społeczne oraz uczymy ciekawości świata. Literatura dziecięca bogata jest w historie traktujące o relacjach między różnymi przedstawicielami grup społecznych. Każdy, kto zna, chociażby Małego Księcia lub Przygody Kubusia Puchatka, sam się o tym przekonał. Wymienione propozycje przekazują wiele użytecznych w dorosłym życiu wartości, dzięki którym oswajamy naszego malucha ze światem zewnętrznym. Zalety czytania książek dzieciom odnoszą się również do stymulowania i tak naturalnej w dużej mierze ciekawości otaczającej rzeczywistości. Warto wspólnie spędzać czas z dziećmi na zagłębianiu się w dobrej literaturze dziecięcej, która w przyszłości przyniesie wiele korzyści.