jak spędzić czas z dzieckiem?
Fot. Pexels.com

Spędzanie czasu z własnymi dziećmi jest bardzo ważne z perspektywy budowania bliskich więzi. Wspólna zabawa w domu, spacer czy uprawianie sportu zbliża i usprawnia komunikację pomiędzy rodzicem a pierworodnym. Można również w ten sposób odkryć mocne strony i zdolności u najmłodszych, a także zaczepić jakąś pasję lub zainteresowania. Jednak czasami może brakować sposobów na aktywne spędzenie czasu z maluchami. Poznaj 5 pomysłów, dzięki którym usprawnisz relacje z pociechami.

Dlaczego warto spędzać jak najwięcej czasu z dziećmi?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta. Jednak mimo świadomości ważności spędzania czasu z dziećmi, często zdarza się, że będąc pochłoniętym obowiązkami zawodowymi i żyjąc w pośpiechu, nie ma się zbyt dużo wolnej chwili na zabawę z maluchami i uczestniczenie w ich dziecięcym życiu. Fakt ten jest wciąż częstym powodem rozwodów. Dziecko, które nie może liczyć ze strony rodzica na spędzenie wspólnie czasu, może poczuć się nieważne, a nawet niepotrzebne. Nie interesowanie się jego sprawami od okresu dzieciństwa, może w konsekwencji doprowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych w przyszłości. Każda pociecha, bez względu na wszystko potrzebuje troski, miłości oraz budowania więzi emocjonalnej, a żeby móc to wszystko okazać potrzebny jest przede wszystkim czas i przestrzeń. Dlatego tak bardzo ważne jest wspólne spędzanie czasu ze swoimi dziećmi, poprzez które zaspokaja się ich potrzeby i usprawnia relacje.

jak spędzić czas z dzieckiem?
Fot. Pexels.com

Pomysły na spędzanie czasu z dzieckiem

Jak spędzić czas z dzieckiem? Wbrew pozorom czasami brakuje na to ciekawych pomysłów, które dostarczą radość dziecku, a rodzicom satysfakcje. Jednak dla maluchów zawsze ważny jest fakt, choć nie oznacza to, że należy odpuścić skupienie się na jakości wykonywanej czynności. Warto dobierać określone sposoby do aktualnego etapu rozwoju dziecka tak, aby mogło one w pełni zaangażować się w daną aktywność. Przedstawiamy 5 sposobów, z których można skorzystać w wolny, zimowy wieczór czy weekend.

  1. Zrób to sam!

Wolny wieczór nie zawsze musi kończyć się na oglądaniu bajki czy grach planszowych. Czasami warto postawić na coś kreatywnego, w czym maluchy będą mogły odkrywać swoje naturalne zdolności. Idealnym pomysłem jest DIY, czyli popularne – zrób to sam! Polega to na wykonaniu dowolnej rzeczy przy użyciu dostępnych akcesoriów domowych. Może to być na przykład szmaciana lalka, domek z zapałek czy drewnianych patyczków, przerobienie kartonu na domek dla lalek oraz innych zabawek, a także stworzenie toru wyścigowego z papieru. Ilość i rodzaj wykonanych projektów jest dowolna. W tym aspekcie można puścić wodze nieograniczonej, dziecięcej wyobraźni!

  1. Malowanie

Warto odkrywać i rozwijać u dzieci różnego rodzaju zdolności. Pomocne w tym mogą być farby czy kredki, dzięki którym nie tylko rozwija się motorykę małą, ale również umiejętności plastyczne, pokazując podstawowe figury geometryczne. Malowanie jest również świetnym sposobem na dobrą zabawę, gdyż kto w dzieciństwie nie lubił eksperymentować na sobie działanie różnych kolorów, ten niech podniesie rękę! Sposoby spędzania czasu z dzieckiem na tworzeniu rozmaitych rysunków to świetna aktywność dla całej rodziny!

jak spędzić czas z dzieckiem?
Fot. Pexels.com
  1. Ćwiczenia gimnastyczne

Warto także zadbać o odpowiedni ruch, gdyż, jak powszechnie wiadomo – w zdrowym ciele, zdrowy duch! Aktywność fizyczna odgrywa ważną rolę w psychomotorycznym rozwoju dzieci, dlatego dobrze jest odkrywać przed nimi różne dyscypliny sportowe. Gimnastyka dla dzieci kształtuje ich ciało oraz sprawia, że mięśnie stają się bardziej elastyczne. Może czas na wspólny trening?

  1. Wspólne gotowanie

Przeważnie kuchnia, czy to zamknięta, czy połączona z salonem jest miejscem, do którego dostępu dzieci nie mają. Wynika to z faktu, że w tym pomieszczeniu jest wiele przedmiotów, przez które maluchy mogą wyrządzić sobie krzywdę. Aczkolwiek nie oznacza to, że trzeba wytrwale izolować dzieci w tym aspekcie. Warto od czasu do czasu zaangażować je do pieczenia pysznych ciasteczek, ponieważ dzięki temu czują się ważne i potrzebne.

  1. Wspólna wycieczka

Wspólna wycieczka dla całej rodziny jest świetnym sposobem na dostarczenie wielu niesamowitych przeżyć oraz budowanie bliższej więzi. Dzięki weekendowemu wypadowi w góry czy inne miejsce, dzieci nie tylko będą miały dużo wspaniałych wspomnień, ale także spędzą czasu aktywnie. Pomysły na spędzenie wspólnie czasu warto również zrealizować, fundując ciekawy wypad poza miasto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here