Więź emocjonalna z dzieckiem
Fot. Pexels.com

Bycie dobrym, kochającym rodzicem to prawdziwa sztuka, ponieważ wychowanie dziecka stawia wiele nowych wyzwań, a czasem trudności, którym nie tak łatwo sprostać. Zdrowa, szczęśliwa pociecha to marzenie wielu osób, dlatego, aby tak się stało, należy otaczać swoich pierworodnych uczuciami, dbać o potrzeby, okazywać szacunek oraz spędzać wspólnie czas na różnych aktywnościach. Przedstawiamy 5 cennych rad, dzięki którym wzmocnisz więź emocjonalną z dzieckiem, a tym samym staniesz się dobrym rodzicem.

Wychowanie to wyzwanie dla wielu rodziców

Jak na wstępie wspomniano, proces wychowania wiąże się z wieloma, codziennymi wyzwaniami oraz trudnościami. Nie jest rzeczą łatwą wychować dziecko w taki sposób, aby wyrosło one na pewnego siebie, wartościowego człowieka. W tym aspekcie ważne są nie tylko uczucia, które okazujemy, ale również wspólne spędzanie czasu, przekazywanie dobrych wartości, uczenie przydatnych umiejętności, a także zaspokajanie podstawowych potrzeb. Wychowanie to niekiedy twardy orzech do zgryzienia, ponieważ nie zdajemy sobie do końca sprawy z tego, jak wiele rzeczy możemy przekazać dziecku nieświadomie, zwłaszcza tych schematów zachowań, które sami przyswoiliśmy w procesie socjalizacji domowej. Dlatego warto być świadomym wpływu różnych czynników wychowania i starać się na każdym jego etapie otaczać dziecko miłością i troską, budując w ten sposób z nim zdrową, silną więź emocjonalną.

Dobry rodzic
Fot. Pexels.com

Jak być dobrym rodzicem?

To pytanie pewnie zadaje sobie nie jeden rodzic, któremu zależy na szczęściu swoich dzieci. Wychowanie nie jest łatwym procesem i czasami ciężko ustrzec się przed pewnymi błędami. Aby ich uniknąć bądź zminimalizować częstotliwość występowania, warto być świadomym pewnych ograniczeń i wpływu różnych czynników na zachowania i funkcjonowanie w różnych sferach. Ważna jest także praca nad sobą, swoimi słabościami, słabszymi stronami, ponieważ w ten sposób uczymy dziecko również dbać o siebie. Jak być dobrym rodzicem? Przedstawiamy 5 praktycznych rad!

  1. Okazuj uczucia

Jak być dobrym rodzicem? Przede wszystkim okazuj dziecku jak najwięcej uczuć. Spraw, aby czuło się ważne i kochane. Dzięki temu syn lub córka uczy się nie tylko tego, że okazywanie miłości jest czymś naturalnym i istotnym, ale również kochać samego siebie. W ten sposób buduje się także poczucie własnej wartości, pewność siebie, co przekłada się bezpośrednio na samoocenę. Mów często, że kochasz, szanujesz, doceniasz oraz akceptujesz. Okazywanie tych wszystkich aspektów buduje też silną więź emocjonalną z pierworodnym. Świat dziecka, w którym nie ma miłości, jest pustym obrazem samotności i lęku. Warto uświadomić sobie również, że dziecięca miłość jest bezgraniczna i ufna, nieodwzajemnienie tego może doprowadzić w konsekwencji do tego, że maluchy zamykają się w sobie, co z kolei w przyszłości może się przejawiać w różnego rodzaju zaburzeniach psychicznych, emocjonalnych i lękowych.

  1. Stwarzaj warunki do rozwoju

Istotne jest również stwarzanie optymalnych warunków do rozwoju. Uporządkowane środowisko rodzinne ma duży wpływ na robienie postępów przez dziecko w danej dziedzinie. Oprócz tego warto wykorzystywać naturalne predyspozycje i potencjał pociechy, w ten sposób stymulując poszczególne funkcje psychomotoryczne dziecka. Ucz go także nowych, ciekawych i przydatnych w dorosłym życiu umiejętności, które pozwolą mu osiągać sukcesy zawodowe na wielu płaszczyznach. To kolejny krok do tego, jak być dobrym rodzicem.

okazuj uczucia
Fot. Pexels.com
  1. Interesuj się jego światem

Świat dziecięcy jest niezwykle bogaty. Mówi się, że wyobraźnia dziecka nie zna granic. Okres dzieciństwa jest najlepszym momentem na odkrywanie zalążków późniejszej pasji i zainteresowań, poznawanie mocnych i słabych stron czy budowanie poczucia własnej wartości. Dlatego warto interesować się światem pociechy, bawiąc się razem z nim w jego ulubione zabawy, czytając ulubione książki i oglądając bajki. W ten sposób budujemy nić porozumienia i więź emocjonalną.

  1. Poświęcaj czas na wspólne aktywności

Żyjąc w pośpiechu, ciężko czasami znaleźć czas dla samego siebie, a co dopiero dla bliskich. Jednak trzeba liczyć się z tym, że może to mieć ogromny wpływ na jakość relacji z rodziną. Nie poświęcając czas na wspólne aktywności, daje się do zrozumienia dzieciom, że one i ich świat są nieważne. Tak to wygląda z ich perspektywy. Dlatego warto o tym pamiętać i spędzać wspólnie każdą wolną chwilę.

  1. Kieruj się dobrem dziecka

Rozwiązując spory rodzinne, zawsze kieruj się dobrem dziecka. Nie chodzi tutaj o obchodzenie się z nim jak  z jajkiem, a o uczciwe, pełne szacunku potraktowane jego osoby. Dobry rodzic ma na uwadze szczęście swoich pociech, robiąc wiele rzeczy z myślą o nich. Ważne, aby dziecko nie poczuło się skrzywdzone, gdyż jak dobrze wiadomo, traumy z okresu dzieciństwa pozostają w człowieku nawet na całe życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here