7 błędów początkujących biegaczy
fot. pexels.com

Błędy początkujących biegaczy to ważny temat wśród społeczności sportowców. Nie da się ich uniknąć podczas rozpoczynania przygody z bieganiem, ale jak to się mówi – pierwsze koty za płoty! Ważne jest, aby wyciągać umiejętnie wnioski z treningów i wraz ze wzrostem postępów popełniać ich znacznie mniej. W tym artykule dowiesz się jakich podstawowych błędów unikać.

Błędy jako Naturalna kolej rzeczy

Błędy w bieganiu pojawiają się siłą rzeczy. To naturalny proces związany ze stawianiem pierwszych kroków w danej dziedzinie. Konia z rzędem temu, kto wskaże dyscyplinę sportu, w której da się uniknąć na samym początku podstawowych błędów. Otóż nie ma takiej! Popełnianie błędów jest rzeczą oczywistą i należy ją przyjąć z pokorą, wyciągając odpowiednie wnioski z treningów wraz z nabywaniem cennego doświadczenia. Błędy początkujących biegaczy nie są niczym złym, więc ważne, aby nie brać ich głęboko do siebie i wytrwale trenować.

7 błędów początkujących biegaczy
Fot. Pexels.com

Jakich błędów unikać?

Błędy w bieganiu mogą być różne. Większość z nich związana jest ze zbyt dużą częstotliwością  treningów biegowych, brakiem odpowiedniej rozgrzewki i rozciągania po zakończeniu biegu czy złymi nawykami żywieniowymi.  Ważne, aby czerpać z nich naukę, która przekładać się będzie w późniejszym okresie na efektywne i trwałe postępy. Poznaj najczęstsze błędy początkujących biegaczy!

  1. Zwolnij, bo się wykoleisz!

Jednym z podstawowych błędów w bieganiu jest narzucanie zbyt dużego tempa w trakcie biegu. Wynika to nie tylko z braku odpowiedniego doświadczenia, ale również z ambicji i chęci osiągnięcia jak najlepszego rezultatu czasowego. Biegając w ten sposób, narzucamy sobie zbędną presję wykręcenia dobrego wyniku oraz bardziej przeciążamy organizm, co z kolei może prowadzić do niepotrzebnej kontuzji. Szkoda by było na samym początku przygody z bieganiem wypaść poza trasę, prawda? Nie pozwól więc, aby błędy w bieganiu zdominowały twój trening i zwyczajnie… zwolnij. Musisz też nabrać wprawy i skupić się na wytrzymałości oraz utrzymaniu równego tempa podczas biegu.

  1. Miej zawsze czas na odpoczynek

Innym, częstym błędem jest zbyt duża częstotliwość treningów. Najlepiej to byśmy biegali codziennie, żeby jak najszybciej złapać wiatr w żagle i osiągać super wyniki, tak? Nie tędy droga. Przemęczony organizm jest dwukrotnie bardziej podatny na urazy, które mogą nas wykluczyć z biegania na dobre, kilka miesięcy. Wyobraź sobie siebie, pracującego na magazynie po 10 godzin od poniedziałku do soboty. Jak myślisz, ile czasu będziesz w stanie pracować w takim trybie? Miesiąc, dwa, może trzy? Podobnie jest z bieganiem. Nie częstotliwość treningów jest znacząca, a ich jakość oraz regularność. Jeśli czujemy, że nasz organizm potrzebuje odpoczynku, odpuśćmy lub zróbmy lżejszy trening biegowy.  Słuchajmy naszego ciała, gdyż wiele ma ono nam do powiedzenia.

  1. Dużo nie znaczy lepiej

Błędy początkujących biegaczy dotyczą również ilości pokonywanych kilometrów. Na samym początku przygody z bieganiem chcemy ich robić co niemiara. Jednak nie one są wyznacznikiem dobrze przeprowadzonego treningu biegowego. Co więcej, narzucając sobie dużą liczbę kilometrów do zaliczenia, możemy łatwo się wypalić i zniechęcić do biegania. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest biegać mniejszy dystans, a częściej.

  1. Ja w tym nie pobiegnę?

Czas na kolejne błędy w bieganiu. Tym razem przyjrzyj się swojemu obuwiu. Czy na pewno spełnia ono swoje przeznaczenie? Bieganie w jakichkolwiek, sportowych butach nijak ma się do robienia postępów. Odpowiednie buty to podstawa udanego biegu. Nie musisz przy tym wydawać kroci, aby kupić dobry sprzęt. Najważniejszy jest twój komfort, a więc przeszukaj okoliczne sklepy z obuwiem dla biegaczy i znajdź takie, w których będzie Ci po prostu wygodnie!

7 błędów początkujących biegaczy
Fot. Pexels.com
  1. Wcale nie jest mi zimno

Podczas biegania nie musisz zgrywać twardziela. Zwłaszcza w trakcie biegania zimą. Odzież termiczna, czapka i rękawiczki powinny stanowić twój podstawowy asortyment na zimę. Nasz organizm lubi ciepło, więc sprawmy mu przyjemność, ubierajmy się adekwatnie do panujących na zewnątrz warunków pogodowych.

  1. Nie mam czasu na rozgrzewkę

O ważności rozgrzewki chyba nie trzeba mówić nic więcej. Jest to fundamentalny aspekt treningu. Nierozgrzane mięśnie, gwałtownie pobudzone do pracy, mają tendencję do skurczów i szybszego zmęczenia. Jeśli trening ma być dobrze wykonany, nie zapominaj o solidnej rozgrzewce!

  1. W domu się porozciągam!

Często wypowiadamy to zdanie, ale czy na pewno dbamy o to tak jak o rozgrzewkę? Rozciąganie zwiększa elastyczność i wytrzymałość mięśni. Podczas treningu nasze ciało jest w napięciu. Odpowiedni stretching łagodzi napięcie w mięśniach, pozwalając im się rozluźnić.

Teraz już wiesz!

Jak widać, błędy w bieganiu nie są niczym złym. Jest to naturalna rzecz podczas rozpoczynania przygody z bieganiem. Zdarzają się również doświadczonym biegaczom. Jedyne co musimy z nimi zrobić to przyjąć je z pokorą i nauczyć się wyciągać odpowiednie wnioski!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here