Błędy początkujących biegaczy to ważny temat wśród społeczności sportowców. Nie da się ich uniknąć podczas rozpoczynania przygody z bieganiem, ale jak to się mówi – pierwsze koty za płoty! Ważne jest, aby wyciągać umiejętnie wnioski z treningów i wraz ze wzrostem postępów popełniać ich znacznie mniej. W tym artykule dowiesz się jakich podstawowych błędów unikać.
Błędy jako Naturalna kolej rzeczy
Błędy w bieganiu pojawiają się siłą rzeczy. To naturalny proces związany ze stawianiem pierwszych kroków w danej dziedzinie. Konia z rzędem temu, kto wskaże dyscyplinę sportu, w której da się uniknąć na samym początku podstawowych błędów. Otóż nie ma takiej! Popełnianie błędów jest rzeczą oczywistą i należy ją przyjąć z pokorą, wyciągając odpowiednie wnioski z treningów wraz z nabywaniem cennego doświadczenia. Błędy początkujących biegaczy nie są niczym złym, więc ważne, aby nie brać ich głęboko do siebie i wytrwale trenować.
Jakich błędów unikać?
Błędy w bieganiu mogą być różne. Większość z nich związana jest ze zbyt dużą częstotliwością treningów biegowych, brakiem odpowiedniej rozgrzewki i rozciągania po zakończeniu biegu czy złymi nawykami żywieniowymi. Ważne, aby czerpać z nich naukę, która przekładać się będzie w późniejszym okresie na efektywne i trwałe postępy. Poznaj najczęstsze błędy początkujących biegaczy!
- Zwolnij, bo się wykoleisz!
Jednym z podstawowych błędów w bieganiu jest narzucanie zbyt dużego tempa w trakcie biegu. Wynika to nie tylko z braku odpowiedniego doświadczenia, ale również z ambicji i chęci osiągnięcia jak najlepszego rezultatu czasowego. Biegając w ten sposób, narzucamy sobie zbędną presję wykręcenia dobrego wyniku oraz bardziej przeciążamy organizm, co z kolei może prowadzić do niepotrzebnej kontuzji. Szkoda by było na samym początku przygody z bieganiem wypaść poza trasę, prawda? Nie pozwól więc, aby błędy w bieganiu zdominowały twój trening i zwyczajnie… zwolnij. Musisz też nabrać wprawy i skupić się na wytrzymałości oraz utrzymaniu równego tempa podczas biegu.
- Miej zawsze czas na odpoczynek
Innym, częstym błędem jest zbyt duża częstotliwość treningów. Najlepiej to byśmy biegali codziennie, żeby jak najszybciej złapać wiatr w żagle i osiągać super wyniki, tak? Nie tędy droga. Przemęczony organizm jest dwukrotnie bardziej podatny na urazy, które mogą nas wykluczyć z biegania na dobre, kilka miesięcy. Wyobraź sobie siebie, pracującego na magazynie po 10 godzin od poniedziałku do soboty. Jak myślisz, ile czasu będziesz w stanie pracować w takim trybie? Miesiąc, dwa, może trzy? Podobnie jest z bieganiem. Nie częstotliwość treningów jest znacząca, a ich jakość oraz regularność. Jeśli czujemy, że nasz organizm potrzebuje odpoczynku, odpuśćmy lub zróbmy lżejszy trening biegowy. Słuchajmy naszego ciała, gdyż wiele ma ono nam do powiedzenia.
- Dużo nie znaczy lepiej
Błędy początkujących biegaczy dotyczą również ilości pokonywanych kilometrów. Na samym początku przygody z bieganiem chcemy ich robić co niemiara. Jednak nie one są wyznacznikiem dobrze przeprowadzonego treningu biegowego. Co więcej, narzucając sobie dużą liczbę kilometrów do zaliczenia, możemy łatwo się wypalić i zniechęcić do biegania. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest biegać mniejszy dystans, a częściej.
- Ja w tym nie pobiegnę?
Czas na kolejne błędy w bieganiu. Tym razem przyjrzyj się swojemu obuwiu. Czy na pewno spełnia ono swoje przeznaczenie? Bieganie w jakichkolwiek, sportowych butach nijak ma się do robienia postępów. Odpowiednie buty to podstawa udanego biegu. Nie musisz przy tym wydawać kroci, aby kupić dobry sprzęt. Najważniejszy jest twój komfort, a więc przeszukaj okoliczne sklepy z obuwiem dla biegaczy i znajdź takie, w których będzie Ci po prostu wygodnie!
- Wcale nie jest mi zimno
Podczas biegania nie musisz zgrywać twardziela. Zwłaszcza w trakcie biegania zimą. Odzież termiczna, czapka i rękawiczki powinny stanowić twój podstawowy asortyment na zimę. Nasz organizm lubi ciepło, więc sprawmy mu przyjemność, ubierajmy się adekwatnie do panujących na zewnątrz warunków pogodowych.
- Nie mam czasu na rozgrzewkę
O ważności rozgrzewki chyba nie trzeba mówić nic więcej. Jest to fundamentalny aspekt treningu. Nierozgrzane mięśnie, gwałtownie pobudzone do pracy, mają tendencję do skurczów i szybszego zmęczenia. Jeśli trening ma być dobrze wykonany, nie zapominaj o solidnej rozgrzewce!
- W domu się porozciągam!
Często wypowiadamy to zdanie, ale czy na pewno dbamy o to tak jak o rozgrzewkę? Rozciąganie zwiększa elastyczność i wytrzymałość mięśni. Podczas treningu nasze ciało jest w napięciu. Odpowiedni stretching łagodzi napięcie w mięśniach, pozwalając im się rozluźnić.
Teraz już wiesz!
Jak widać, błędy w bieganiu nie są niczym złym. Jest to naturalna rzecz podczas rozpoczynania przygody z bieganiem. Zdarzają się również doświadczonym biegaczom. Jedyne co musimy z nimi zrobić to przyjąć je z pokorą i nauczyć się wyciągać odpowiednie wnioski!