rozwój dziecka w okresie prenatalnym
Fot. Pexels.com

Ciąża to dla kobiet czas, w którym należy szczególnie zwracać uwagę na funkcjonowanie, sposób odżywiania i jakość produktów oraz ogólny tryb życia, które przekładają się na zdrowie i ogólne samopoczucie, gdyż najmniejszy stres może negatywnie oddziaływać na rozwój, jeszcze nienarodzonego dziecka. Okres prenatalny jest niezmiernie ważny, ponieważ w jego trakcie może dochodzić do uszkodzeń płodu, na skutek przeciążenia organizmu. Przedstawiamy, jak dbać o siebie w trakcie ciąży.

Najważniejsze, żeby dziecko urodziło się zdrowe!

Marzeniem każdego rodzica jest urodzić zdrowe, silne dziecko. Dlatego niezmiernie ważny jest optymalny rozwój płodu, który można wspomagać, dbając przede wszystkim o siebie i swoje zdrowie. W tym celu należy przede wszystkim zwracać uwagę na jakość posiłków, aktywność fizyczną oraz ćwiczenia, które wzmocnią i przygotują organizm do porodu oraz złagodzą objawy ciąży. Ważne jest, aby ograniczyć zażywanie używek, takich jak kawa, alkohol czy papierosy do zbędnego minimum, których większe dawki mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka w okresie prenatalnym oraz sprawić, że ciąża może stać się zagrożona. Przedstawiamy, jak zadbać o siebie w trakcie ciąży.

rozwój dziecka w okresie prenatalnym
Fot. Pexels.com

Na co zwracać uwagę?

Na rozwój dziecka w okresie prenatalnym wpływają zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. O ile na genetykę organizmu nie ma się większego wpływu, o tyle na prowadzenie zdrowego trybu życia już tak. Ważne w tym okresie jest wypracowanie zdrowych nawyków, które będą sprzymierzeńcem w trakcie rozwoju płodu. Innym, istotnym czynnikiem są objawy ciąży, które u każdej kobiety przebiegają inaczej. Sprawdź, na co zwracać uwagę, aby zadbać o prawidłowy rozwój dziecka w okresie prenatalnym.

Regularnie się badaj

Test ciążowy jest najszybszą metodą na sprawdzenie pojawienia się nowego członka rodziny. Aby rozwój płodu mógł przebiegać prawidłowo, ważne są regularne badania, które pozwolą na bezpieczne monitorowanie przebiegu ciąży i w ten sposób wyłapać pewne nieprawidłowości, a także w razie potrzeby wdrożyć stosowne przeciwdziałania. Niezmiernie istotne jest to, aby na pierwszą wizytę lekarską u ginekologa udać się najpóźniej w dziesiątym tygodniu ciąży. Zbyt późna identyfikacja może niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu, a należy wziąć pod uwagę fakt, że objawy ciąży, poza zahamowaniem menstruacji, mogą być nieznaczące. Dzięki szybkiej diagnozie można lepiej zadbać o rozwój dziecka w okresie prenatalnym, a kolejne wizyty kontrolne pozwolą na przygotowywanie się na pojawienie się maleństwa.

rozwój dziecka w okresie prenatalnym
Fot. Pexels.com

Zwracaj uwagę na to, co jesz

Ilość i jakość dostarczanych do organizmu posiłków ma ważne znaczenie. Poród jest nie lada wysiłkiem dla kobiety, dlatego warto zadbać o silne, zdrowe ciało. Optymalny rozwój płodu potrzebuje pobierać życiodajną energię z matki, a więc musi ona pozostawać w dobrym zdrowiu. Niezbędna może okazać się suplementacja w postaci zażywania licznych witamin, tabletek wzmacniających odporność, jak i spożywanie produktów bogatych w wartości odżywcze. Zdrowe nawyki żywieniowe w trakcie trwania ciąży mogą okazać się kluczowe.

Postaw na aktywność fizyczną

Ciąża, zwłaszcza w pierwszych tygodniach trwania, nie ogranicza poruszania się, aby całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie! Ruch jest jak najbardziej wskazany, ponieważ wpływa na całościowy rozwój dziecka w okresie prenatalnym. Warto zażywać kojących spacerów w gronie najbliższych, które dotleniają cały organizm, a co za tym idzie, oddziałuje to również na objawy ciąży. Co więcej, różnorodne, lekkie ćwiczenia siłowe wzmocnią ciało i przygotują organizm do porodu. Należy zwrócić szczególną uwagę na mięśnie Kegla, czyli dna miednicy, które najbardziej angażowane są w trakcie przyjścia na świat dziecka.

Zrezygnuj z używek

W trakcie ciąży należy całkowicie zrezygnować z używek lub je ograniczyć do optymalnej dawki, która nie wpłynie niekorzystnie na rozwój płodu. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że wszystko, co dostarczane jest do organizmu matki, przechodzi również na dziecko, gdyż pochłania on energię z jej ciała. Dlatego używki, nie tylko zaszkodzą rodzicowi, ale przede wszystkim szykującemu się do przyjścia na czas nowemu członkowi rodziny. Zatem, jak zadbać o siebie w trakcie ciąży? Należy pomyśleć o odstawieniu kawy, wina, papierosów czy innych, tego typu używek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here