Bieganie po twardych nawierzchniach
fot. pexels.com

Nawierzchnia do biegania jest ważnym elementem treningu. Istnieją różne rodzaje, a każdy z nich posiada odmienną charakterystykę. Do wyboru odpowiedniej nawierzchni trzeba podejść z rozwagą i ostrożnością. Biegać można w zasadzie wszędzie, co jest dużym atutem tego sportu, aczkolwiek nie każda nawierzchnia do biegania będzie odpowiednia dla naszych potrzeb i możliwości. Przed ustaleniem właściwej drogi, warto zapoznać się z różnymi typami nawierzchni.

Nawierzchnia do biegania – fakty i mity

Niektóre przekonania na temat wpływu nawierzchni do biegania na stopy biegaczy urosły do rangi mitów. Część z nich mówi o tym, że poszczególne typy niszczą stawy. Inne zaś wspominają, iż bieganie po twardych nawierzchniach może doprowadzić do trwałych uszkodzeń w ścięgnach łydek. Znajdziemy również takie, które głoszą, iż bieganie po asfalcie może być niebezpieczne dla stawu skokowego. Zapewne jest ich całe mnóstwo, lecz w dużej mierze mijają się one z prawdą. Przeciwników różnych rodzajów nawierzchni do biegania jest tyle samo co ich zwolenników. Chcąc być bardziej obiektywnym, warto przyjrzeć się temu, co mówią badania naukowe na ten temat.

Bieganie po twardych nawierzchniach – dobre czy złe?

Większość wyników z badań naukowych nie potwierdza związku między powstawaniem kontuzji a rodzajem podłoża. Co więcej, należy zwrócić uwagę na fakt, iż bardzo duża część biegów odbywa się po utwardzonym podłożu. Bieganie po twardych nawierzchniach nie jest głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia urazów. To samo jak bieg po asfalcie czy lesie. Tak naprawdę wiele zależy od kondycji naszego organizmu, budowy mięśni nóg oraz doboru odpowiedniego obuwia.

Fot. Pexels.com

Rodzaje nawierzchni do biegania

Istnieje kilka typów podłoża. Każdy rodzaj nawierzchni do biegania posiada inną charakterystykę. Wybór odpowiedniego dla siebie miejsca jest indywidualny i umotywowany szeregiem czynników. Trzeba wziąć pod uwagę możliwości i preferencje biegacza. Poniżej omawiamy poszczególne typy nawierzchni do biegania.

Ścieżki leśne

Bieganie po ścieżkach leśnych ma wiele zalet. Przede wszystkim cisza i spokój, a więc możemy w bardzo komfortowych warunkach wykonać trening. Ponadto przebywanie na łonie natury pozytywnie stymuluje nasz układ nerwowy i dostarcza energię na cały dzień. Dodatkowo podłoże same w sobie zapewnia sporą amortyzację, dzięki czemu odciążamy nasze stawy. Ten rodzaj nawierzchni do biegania daje z uwagi na otaczającą go zewsząd, bujną przyrodę, daje chwile wytchnienia i schronienia przed upalną pogodą.

Bieg po chodniku/asfalcie

Jest to najbardziej dostępny i popularny rodzaj nawierzchni do biegania. Nie wymaga nadrabiania dodatkowych kilometrów, aby do niego dotrzeć. Wystarczy wyjść z domu i od razu rozpocząć trening. Bieganie po asfalcie czy chodniku wymaga jednak dopasowania odpowiednich butów o większym poziomie amortyzacji. Jest to utwardzona nawierzchnia, bardziej wymagająca niż bieg po lesie. Nie jest to jednak minusem tego typu podłoża. Ta nawierzchnia do biegania świetnie sprawdza się w większej ilości biegów, czego dowodem są licznie organizowane zawody sportowe na dystansie 5 i 10 kilometrów.

Piasek

Ta nawierzchnia do biegania jest dość wymagająca, dzięki czemu pomaga zbudować wytrzymałość i siłę mięśni. Minusem jest, podobnie jak w przypadku trawiastego podłoża, dostępność. Popularne w ostatnich latach stały się Beach bary w dużych miastach, jednak nie są one przychylne dla biegaczy. Warto jednak w trakcie letnich wakacji zrobić kilka treningów na piasku.

Bieganie po twardych nawierzchniach
Fot. Pexels.com

Trawa

Bieganie po trawie jest świetnym sposobem na naukę prawidłowej techniki biegu. Nawierzchnia do biegania posiada sporą amortyzację. Jej specyfika sprzyja wzmacnianiu stawów. Jedynym minusem jest dostępność. Niestety w dużych miastach rzadziej można spotkać pozostawiające dużo miejsca i swobody tereny trawiaste.

Tartan

Jest to syntetyczny rodzaj nawierzchni do biegania, który można spotkać głównie przy boiskach piłkarskich i szkolnych. Taką strukturę posiadają przede wszystkim stadiony lekkoatletyczne. Świetnie sprawdza się podczas biegów wytrzymałościowych, interwałowych czy szybkościowych. Nie zaleca się wykonywanie na tej nawierzchni do biegania treningów na długie wybieganie, gdyż zbyt długo trwający bieg może mocno obciążać stawy.

Jaki rodzaj nawierzchni do biegania wybrać?

Sprawa najważniejsza. Jaki rodzaj nawierzchni do biegania wybrać? Który będzie najlepszy? Tak naprawdę jest tyle odpowiedzi ilu biegaczy. Każdy omówiony rodzaj nawierzchni do biegania jest inny, aczkolwiek wiele zależy od ich dostępności i naszych możliwości. Trzeba wziąć pod uwagę ich obecność w okolicy. Czasami od najbliższego, danego typu podłoża, może nas dzielić nawet kilkanaście kilometrów. Wówczas można rozważyć dojazd do docelowego miejsca lub poszukanie alternatywnych nawierzchni. Warto również urozmaicać sobie tereny do biegania, aby uniknąć monotonii i rutyny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here