Buty do biegania dla początkujących
fot. pexels.com

Zakup butów do biegania nie jest wcale taki prosty, jak wielu może się wydawać. Przede wszystkim podczas podejmowania decyzji o wyborze konkretnego modelu obuwia, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, a także poddać analizie specyfikację sprzętu. Czasami odpowiednia selekcja nie jest łatwa i wymaga zasięgnięcia porady u ekspertów. Przedstawiamy wam kilka porad, które rozwieją wszelkie wątpliwości i pomogą dopasować odpowiednie buty do biegania do potrzeb przeciętnego, jak i zaprawionego w boju, biegacza.

Dobre buty to podstawa!

Odpowiednie buty do biegania są fundamentem tego sportu. Nikt przecież nie chce biegać w czymś, co sprawia dyskomfort. Dlatego ważny jest zakup butów, które będą w pełni dostosowane do potrzeb danego konsumenta, uwzględniając przy tym jego profil. Wydawać się może to nieoczywiste, ale każdy biegacz ma inną technikę biegu. Wobec tego niektórzy sportowcy potrzebują większej amortyzacji, a inni muszą poszukiwać obuwie, które będzie trwałe i zarazem lekkie. Tak czy inaczej, zakup butów do biegania o określonym modelu musi być dobrze przemyślany, poparty znajomością własnych możliwości biegacza. Obecnie, co jeszcze kilka lat temu nie było tak powszechne, na rynku sportowym znaleźć można wiele przodujących sklepów i marek, jeśli chodzi o buty do biegania. Fakt ten wcale nie ułatwia nam podjęcia decyzji o dobrym zakupie. Warto bliżej przyjrzeć się czynnikom, które nam w tym pomogą.

Buty do biegania dla początkujących
fot. unsplash.com

Rodzaje stóp biegacza – jak zachowuje się twoja stopa podczas biegu?

Istotną kwestią jest zwrócenie uwagi na to, jak porusza się nasza stopa w trakcie biegania. Ważny jest ruch, podczas którego dochodzi do bezpośredniego kontaktu z podłożem. Wówczas jesteśmy w stanie określić jaki rodzaj stopy biegacza posiadamy. W anatomii wyróżnia się 3 rodzaje: supinacja, pronacja oraz stopa neutralna. Z supinacją mamy do czynienia wówczas, gdy stopa po wybiciu ustawia się do lądowania na podłoże zewnętrzną krawędzią. Z kolei pronacja jest odwrotnością supinacji, a więc polega na zapadaniu się stopy do wewnątrz podczas wykonywania ruchu. Natomiast trzeci typ stopy – neutralny występuje wtedy, kiedy stopa przetacza się prawidłowo, bez odchylania się na zewnątrz czy do wewnątrz. Dla każdego rodzaju stopy są przeznaczone różne buty do biegania o określonych parametrach.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem butów?

Jak już wcześniej wspomniano, zakup butów do biegania musi być przemyślanym i zaplanowanym procesem. Zależy nam na tym, aby kupno obuwia było długoterminową i trafioną inwestycją. Obecnie rynek obuwia biegowego jest bardzo rozbudowany. Niegdyś jedynie takie światowe marki, jak: Adidas, Nike czy Puma, zajmowały się szeroką produkcją i dystrybucją butów przeznaczonych dla biegacza. Dziś mamy całe mnóstwo sklepów, a wybór sprzętu i jego różnorodność są ogromne. Komfortowe, przynoszące satysfakcję oraz spełniające swoje przeznaczenie buty do biegania to marzenie każdego sportowca. Poniżej przedstawiamy czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem odpowiednich butów.

Twój budżet

Sprawa prawie najważniejsza. W większości przypadków proces zakupowy rozpoczyna się od planowania budżetu. Decydując się na zakup butów do biegania, jest to istotny czynnik. Zwykłe, najprostsze modele obuwia kupimy nawet za 100 zł, jednak jeśli zależy nam na lepszej jakości i wytrzymałości, to będziemy musieli zapłacić trochę więcej. Nie sztuką jest kupić tanie buty do biegania, żeby zaoszczędzić. Warto jednak rozważyć przeznaczenie trochę większej kwoty na kupno odpowiedniego obuwia, które będzie spełniać swoje zadanie oraz spokojnie służyć nawet kilka, dobrych lat. Przeciętny koszt, jaki musimy wziąć pod uwagę, wynosi w granicach 200-300 zł.

Komfort

Istotną kwestią jest również komfort podczas biegu. Bieganie powinno przynosić radość oraz satysfakcję, dlatego ważny jest zakup butów do biegania, które gwarantują wysoki poziom komfortu. Zależy nam na tym, aby nasze stopy czuły się wygodnie w trakcie treningu.

Buty do biegania dla początkujących
fot. pexels.com

Poziom amortyzacji

Przed zakupem butów do biegania należy również zwrócić uwagę na współczynnik amortyzacji. Ważne jest to, aby podczas kontaktu stopy z podłożem, jak najmniej odczuwać tę interakcję. Ma tutaj znaczenie także nasza waga. Dla osób, które ważą więcej, preferowane są buty do biegania z wysokim poziomem amortyzacji.

Rodzaj stopy biegacza

Rodzaj stopy wpływa w dużej mierze na technikę biegu. Wobec tego należy dobrać odpowiednie buty do biegania do typu stopy.  Dla biegaczy, którzy mają pronującą stopę, najlepszym rozwiązaniem będą buty do biegania z wysokim poziomem amortyzacji. W pozostałych przypadkach, czyli przy stopie spinującej i neutralnej, wybieramy buty o charakterystyce neutralnej.

Rozmiar

Mówi się, że rozmiar ma znaczenie. W przypadku zakupu butów do biegania jest to istotne. Wybierając obuwie, ważne, aby mieć w nich trochę luzu do około 1 cm. Zapobiega to męczeniu się stóp oraz przeciążeniu piszczeli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here