Gdzie szukać pracy?
fot. pexels.com

Obecnie na rynku pracy panuje przerost podaży nad popytem. Rosnące bezrobocie związane z sytuacją epidemiologiczną na świecie sprawia, że szukanie pracy staje się trudniejsze. Co więcej, jak już pojawi się jakaś atrakcyjna oferta, to na jedno stanowisko aplikuje średnio 40-50 osób. Ponadto pracodawców coraz mniej interesuje poziom wykształcenia potencjalnych pracowników, a doświadczenie w danej branży. Co zrobić w obliczu takiej sytuacji, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy? Przedstawiamy 5 zasad, które stanowią odpowiedzi dotyczące tego, jak szukać pracy.

Co należy zrobić przed rozpoczęciem szukania pracy?

Szukanie pracy poprzedza stworzenie dobrego CV oraz napisanie listu motywacyjnego. To podstawowe dokumenty, których wymaga większość pracodawców w procesie rekrutacyjnym. Życiorys jest potwierdzeniem wykształcenia, doświadczenia zawodowego oraz umiejętności. Ważna jest uczciwość podczas jego tworzenia. Nie warto wpisywać w nim czegoś, czego nie robiliśmy lub dopisywać umiejętności, których nie posiadamy. Wielu pracodawców weryfikuje zawartość CV podczas rozmowy rekrutacyjnej. Na rynku pracy nie brakuje firm, które stawiają na uczciwego pracownika.

Gdzie najlepiej szukać pracy?

Kolejnym etapem jest szukanie pracy i aplikowanie na interesujące nas stanowiska. Internet od wielu lat dominuje pod tym kątem. W witrynie internetowej natkniemy się na wiele portali przeznaczonych do stawiania ogłoszeń o pracę. Przewagą Internetu nad klasycznymi metodami poszukiwania pracy jest dostępność ofert i czas zaoszczędzony na telefonicznym kontakcie do wybranej firmy. Również proces aplikacji jest uproszczony do minimum dzięki systemom komputerowym. Najpopularniejszymi platformami internetowymi, które umożliwiają szukanie pracy, są, m.in.: olx, pracuj.pl, gumtree czy aplikuj.pl.

Gdzie szukać pracy?
Fot. Unsplash.com

Rozmowa kwalifikacyjna jako test wiedzy i umiejętności

Rozmowa kwalifikacyjna ma na celu poznanie potencjalnego kandydata oraz przybliżenie zakresu działań firmy. Przeważnie przebiega ona kilku etapowo, aczkolwiek zdarza się, że na stanowiska niższego szczebla, wystarczy jedna, bezpośrednia rozmowa z pracodawcą. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzana jest wiedza oraz umiejętności pracownika. Warto w miarę możliwości wcześniej się do niej przygotować i odpowiednio nastawić. Dobre przygotowanie się sprawi, iż szukanie pracy stanie się łatwiejsze.

5 zasad efektywnego poszukiwania pracy

Jak szukać pracy – to najczęstsze pytanie, które zadaje sobie większość osób, które stają przed wyzwaniem znalezienia zatrudnienia. Część z nich nie czuje się pewna na rynku pracy, co dodatkowo potęguje stres. Przedstawiamy 5 zasad, które pomogą w efektywnym poszukiwaniu pracy.

  1. Korzystaj z dostępnych narzędzi

Problemy mogą pojawić się już na etapie tworzenia CV i listu motywacyjnego, co może sprawić, że szukanie pracy stanie się dla nas zmorą. Nie warto się załamywać! Również w tym aspekcie Internet przychodzi z pomocą. W wyszukiwarkach internetowych można znaleźć wiele przydatnych narzędzi, takich jak: kreator CV, moduł sprawdzania gramatyki czy specjalne wzory do pisania listu motywacyjnego. Programy te są w większości darmowe. Zawierają specjalne algorytmy, dzięki którym stworzymy atrakcyjny życiorys bez większych problemów, tym samym zwiększając swoje szanse na rynku pracy.

  1. Przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną

Szukanie pracy jest procesem wieloetapowym. Rozpoczyna go rzetelne skonstruowanie życiorysu, a kończy moment podpisania umowy z nowym pracodawcą. Etapem przejściowym jest rozmowa kwalifikacyjna, do której warto się przygotować. Przed nią dobrze jest wyszukać informacje, dotyczące firmy, u której staramy się o pracę. Dobrze jest wiedzieć na wstępie, czym dany pracodawca się zajmuje. Ponadto warto odświeżyć sobie wiedzę i umiejętności z danej branży.

Gdzie szukać pracy?
fot. pexels.com
  1. Bądź pewny siebie

Podstawowa zasada w poszukiwaniu pracy to odpowiednie nastawienie i optymizm. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej musisz pokazać pracodawcy, że warto na Ciebie stawiać. Jednak niewiele zdziałasz, jeśli nie podejdziesz do tego zadania z odpowiednią motywacją. Pewność siebie i otwartość na wymianę doświadczeń sprawi, iż szukanie pracy stanie się okazją do szlifowania kompetencji interpersonalnych.

  1. Nie trać czasu na oferty, które Cię nie interesują

Szukanie pracy jest niekiedy procesem żmudnym i czasochłonnym. Można jednak go usprawnić, nie aplikując do ofert, w których nie spełniamy wymagań. Przez to tracimy nasz cenny czas i frustrujemy się faktem, że nie posiadamy odpowiednich kwalifikacji. Najlepszym rozwiązaniem jest wybrać sobie interesującą nas branże i szukanie pracy w danym obszarze.

  1. Nigdy się nie poddawaj!

Rzecz najważniejsza. Nie znajdziemy zatrudnienia, jeśli w trakcie poszukiwań zrezygnujemy. Wytrwałość i konsekwencja to klucz do sukcesu. Szukanie pracy nie będzie efektywne w momencie, kiedy się poddamy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here